Yasal Haklar | Türkiye Down Sendromu Derneği

Yasal Haklar

Bizce hayatın her noktasında tüm bireylere tanınan yasal hakların Down sendromlu bireylere de tanınmasının, ihtiyaç varsa gerekli düzeltmelerin yapılmasının ve pratikte uygulamaya geçmesinin aileler tarafından talep edilmesi kadar doğal bir reaksiyon olamaz.


Bu taleplerin doğru ve akılcı bir şekilde yapılabilmesi, hakların doğru kullanılıp kullanılmadığının takip edilebilmesi için hepimizin haklarımızı bilmemiz gerekiyor.
Bu kapsamda ihtiyaç duyduğunuz dökümanlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Her zaman derneğimize yasal konularda danışmanlık almak üzere başvurabilirsiniz.


Bu alanda çalışan tüm uzmanlardan ve Down sendromlu çocuk ailelerinden ricamız karşılaştığınız haksız uygulamaları ve revize edilmesi gerektiğini düşündüğünüz yasaları bize yazılı olarak bildirmeniz ve gerekli durumlarda dava açabilmemiz için bizimle beraber taraf olmanız.


Bugün kendi çocuğunuz için atacağınız böyle bir adım yarın tüm çocukların yolundaki engelleri kaldıracaktır. Kahraman olmak istemez misiniz?

 

 

 

 

 

 

 

Avrupa Konseyi'nin hazırladığı "Sahip Olduğunuz Haklarınız İçin Pasaport" broşüründe çocuk hakları eğlenceli bir şekilde anlatılıyor ve çocukların bu hakları daha iyi anlayabilmesi için egzersizler bulunuyor. Çocukların haklarını bilmeleri, kendilerini savunabilmelerinin başında gelir. Dileriz broşür pek çok çocuğa kendi adına konuşabilme gücü verecek.

 

İLGİLİ YASALARI İNCELEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ ZİYARET EDİNİZ!