Ideas Against Poverty | Türkiye Down Sendromu Derneği

Ideas Against Poverty

Kimler İçin: Down Sendromlu Gençler ve Uzmanlar

Avrupa Birliği Hibe Programları tarafından finanse edilen ve Parc Sanıtarı Sant Joan De Deu – İspanya, Kezenfogva Osszefogas A Fogyatekosokert Alapıtvany – Macaristan, Bonıfraterska Fundacja Dobroczynna - Polonya ortaklığı ile yürütülen projedir. Proje kapsamında 4 farklı ülkeden zihinsel engelli bireylerin yoksulluk ve sosyal dışlanma konularında gönüllülük çalışmaları yapmaları ve bunu nasıl yapacaklarının öğretilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla zihinsel engelli bireyler proje ortağı olan diğer ülkelere ziyaretler düzenlemekte ve bu konuda ortak çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Özsavunuculuk grubumuzun üyeleri 2019 yılındaki çalışmalarını bu proje kapsamında gerçekleştirmiştir. Grubun içerisinde yer alan farklı şehirlerdeki bireyler kendi şehrinde kendi özsavunuculuk grubunu oluşturup, yoksulluk ve sosyal dışlanma ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Bu bağlamda aş evinde yemek dağıtımı, huzurevi ziyareti, mülteci çocukları ile projeler gibi gönüllülük etkinlikleri planlamaktadırlar.

Amaç;

Proje sonucunda bu alanda zihinsel engelli bireyler ile nasıl çalışmalar yapılabileceğini anlatan bir etkinlik kitabı oluşturulacaktır.