Neden 21 Mart?

Down sendromlu olmayan insanlarda 46 kromozom bulunmaktadır. Down sendromlu insanlarda ise 21. kromozom 3 tane olduğundan toplamda 47 kromozom vardır. Bu sebeple 2011 yılında derneğimizin de içinde olduğu uluslararası çalışmalar sayesinde Birleşmiş Milletler 21.03 (21 Mart) tarihini Dünya Down Sendromu Günü kabul etmiştir.

Neden kutluyoruz?

Dünya Down Sendromu Günü, Down sendromlu bireyleri ve ihtiyaçlarını görünür kılmak, aynı zamanda onların bizim için ne kadar değerli olduğunu göstermek için bir fırsat sunuyor. Bu nedenle, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü'nü heyecanla bekliyor ve kutluyoruz. Dünyamıza kattıkları +1 Değer ile onları çok seviyoruz. 

Neden #rengimizbelliolsun diyoruz?

Kromozomları şekilleri itibari ile çoraplara benzetiyoruz ve her bir kromozomun bizleri farklılaştırdığını biliyoruz. Dünya Down Sendromu Günü pek çok ülkede her yıl ayaklara farklı renk çoraplar giyilerek kutlanıyor. Hepimiz farklıyız ve farklılıklardan korkmuyoruz, onları kucaklıyoruz dediğimiz ve farklı renklerimize sahip çıktığımız bir gün. Bu yüzden biz de dernek olarak farklı renk çoraplarla rengimizi belli ediyoruz diyoruz.

Herkesi #rengimizbelliolsun hashtag'i ve @downturkiye etiketiyle farklı renkte çoraplarla dolu paylaşımlar yapmaya davet ediyoruz. Ellerimize veya ayaklarımıza giydiğimiz farklı renkte çoraplı paylaşımlarla farkındalık yaratıyoruz. 


Bu sene neyi ön plana çıkarıyorsunuz?

Bu senenin farkındalık teması Down sendromu ve istihdam. Fakat tüm haklar bazında isteklerimizi ve Down sendromlu kişiler için dileklerimizi duyurmamızda bir sakınca yok. Sizlerden paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Dünya Down Sendromu Günü kutlama partisi düzenliyor musunuz?

Uzun bir aradan sonra Dünya Down Sendromu Günü'nü eğlenceli iki parti ile kutlamak üzere bir araya geliyoruz.

16 Mart tarihinde Ankara'da ve 17 Mart tarihinde İstanbul'da 13:00'de başlayacak partimize katılmak için kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kontenjanımız sınırlı. Partimiz ücretsiz. Kayıt ve detaylı bilgi için burayı tıklayarak kayıt formuna ulaşabilirsiniz.

Dünya Down Sendromu Günü sloganı #rengimizbelliolsun ve simgesi farklı renkte çoraplar olduğundan partiye gelirken isterseniz ayaklarınıza birbirinden farklı çoraplar giyebilirsiniz. 


Dünya Down Sendromu Günü Partisi'nde gönüllü olarak görev alabilir miyim?

Daha önce derneğimizin gönüllü eğitimlerini tamamlayan kayıtlı gönüllülerimiz dışında gönüllü görevli kabul edemiyoruz. 

Derneğimizin gönüllüsü iseniz partide görev alabilmek için lütfen burayı tıklayarak kayıt formunu doldurun. Gönüllü ihtiyacımız olursa sizinle iletişime geçelim.

Deprem bölgesinde etkinlikleriniz var mı?

Evet. 3 ilde buluşmalarımız ve partilerimiz olacak. Yer ve saat bilgisi yakında duyurulacak.

1- 19 Mart - Adıyaman - Aile buluşması, çocuklarla eğlenceli etkinlikler.

2- 20 Mart - İslahiye - Aile buluşması, çocuklarla eğlenceli etkinlikler.

3- 21 Mart - İskenderun - Dünya Down Sendromu Günü partisi.

Gönüllü olarak nasıl destek olabiliriz?

Sivil toplum gönülsüz olmaz gönüllüsüz hiç olmaz. Bu en önemli günümüzde bize destek olmak için şunları yapabilirsiniz:

1. Derneğimizin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarını takip ederek aşağıdaki şekilde yaygınlaştırabilirsiniz:

 • Instagram'da post yani ana sayfada paylaşılan tüm fotoğraf ve videolara; like atın, emojide olsa bir yorum yazın ve paylaşımın sağ alt tarafında bulunan kaydet butonuna basın, mümkünse kendi storylerinizde de paylaşın. Ayrıca story (hikaye) yani 24 saat paylaşımda kalan paylaşımlarımıza da like atmayı ihmal etmeyin.
 • Facebook'da post yani ana sayfada paylaşılan tüm fotoğraf ve videolara; like atın, emojide olsa bir yorum yazın ve mümkünse kendi storylerinizde paylaşın. Ayrıca story (hikaye) yani 24 saat paylaşımda kalan paylaşımlarımıza da like atmayı ihmal etmeyin.
 • Linkedin ve X'de paylaşımlarımıza beğeni ve yorum yapmanın yanısıra retweet etmeniz yeterli.

2. Mart ayında kurumsal eposta imzalarınıza hazırlamış olduğumuz görseli, kamu spotumuzu ve bağış linkimizi ekleyebilirsiniz.

3. 21 Mart'ta farklı renkli çoraplarla işe/okula gidebilir veya o gün ellerinize farklı renk çorap giyerek paylaşım yapabilirsiniz. Paylaşımlarda #rengimizbelliolsun hashtag’ini ve @downturkiye etiketini kullanmayı unutmazsanız çok mutlu oluruz. Bu paylaşımları dilerseniz 21 Mart’a kadar her gün de yapabilirsiniz.

4. Her gün tanınan simaların bizim için çektiği 21 Mart’a kaç gün kaldığını hatırlatan videolar sosyal medya hesaplarımızdan paylaşılıyor. Örnek olarak Instagram storylerimizden geri sayım videolarına bakabilirsiniz. Siz de canlı, neşe dolu paylaşımlarınızı #rengimizbelliolsun hashtag'i ve @downturkiye etiketiyle paylaşabilirsiniz. Geri sayım metnimiz şu şekilde;

 • "Dünya Down Sendromu Günü'ne ….…. gün kaldı. 21 Mart'ta rengini belli etmeye hazır mısın? Farklı renkte çoraplarını ellerine giy, sosyal medya hesaplarında paylaşımlarını yap, @downturkiye hesabını etiketle rengimiz belli olsun. Down sendromunun farkındayız, Türkiye Down Sendromu Derneği'nin yanındayız."

Firma olarak biz nasıl katılabiliriz?

Firmaların bu özel günümüzde bizi desteklemesi çok kıymetli. Pek çok destek seçeneğinden birinin firmanız uyacağına inanıyoruz. Daha detaylı görüşmek için ds@downturkiye.org adresine eposta atarsanız size hemen dönüş yapabiliriz. İşte bizim için yapabilecekleriniz:

1- 16 Mart Ankara, 17 Mart İstanbul ve 17-24 Mart arası deprem bölgesinde düzenleyeceğimiz partilerimize ve ramazan paketlerimize sponsor olabilirsiniz.

2- Firmanızda çalışan Down sendromlu bireylerle tüm çalışma arkadaşlarının bir arada yer aldığı bir video çekerek iş ortamına katkılarını anlatabilirsiniz. Videolarınızın sonunu "DOWN SENDROMUNUN FARKINDAYIZ. TÜRKİYE DOWN SENDROMU DERNEĞİNİN YANINDAYIZ" diyerek bitirebilir, #rengimizbelliolsun hashtag’ini kullanarak @downturkiye hesabını etiketleyerek sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapabilirsiniz.

3- 21 Mart'ta çalışanlarınızın farklı renkli çoraplarla işe gelmesi veya o gün ellerine farklı renk çorap giyerek paylaşım yapması için duyuru yapabilirsiniz. Paylaşımlarda #rengimizbelliolsun hashtag’ini ve @downturkiye etiketini kullanmayı unutmazsanız çok mutlu oluruz. Bu paylaşımları dilerseniz 21 Mart’a kadar her gün yapabilirsiniz.

4- 21 Mart #rengimizbelliolsun kampanyamızı kurum içi ekranlarınızda yayınlayabilirsiniz. Lütfen yukarıdaki numaralardan kurumsal iletişim birimimizle iletişime geçin veya ds@downturkiye.org adresine mesaj atın.

5- Mart ayında kurumsal eposta imzalarınıza hazırlamış olduğumuz görseli, kamu spotumuzu ve bağış linkimizi ekleyebilirsiniz.

             Görsel linki için lütfen tıklayınız.

             Kamu spotu için lütfen tıklayınız.

             Bağış linki için lütfen tıklayınız.

6- Derneğimizin sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımları takip ederek aşağıdaki şekilde yaygınlaştırabilirsiniz.

 • Instagram'da post yani ana sayfada paylaşılan tüm fotoğraf ve videolara; like atın, emojide olsa bir yorum yazın ve  paylaşımın sağ alt tarafında bulunan kaydet butonuna basın, mümkünse kendi storylerinizde de paylaşın. Ayrıca story (hikaye) yani 24 saat paylaşımda kalan paylaşımlarımıza da like atmayı ihmal etmeyin.
 • Facebook'da post yani ana sayfada paylaşılan tüm fotoğraf ve videolara; like atın, emojide olsa bir yorum yazın ve mümkünse kendi storylerinizde paylaşın. Ayrıca story (hikaye) yani 24 saat paylaşımda kalan paylaşımlarımıza da like atmayı ihmal etmeyin.
 • Linkedin ve X'de paylaşımlarımıza beğeni ve yorum yapmanın yanısıra retweet etmeniz yeterli.

7- Her gün tanınan simaların bizim için çektiği 21 Mart’a kaç gün kaldığını hatırlatan videolar sosyal medya hesaplarımızdan paylaşılıyor. Örnek olarak Instagram storylerimizden geri sayım videolarına bakabilirsiniz. Siz de canlı, neşe dolu paylaşımlarınızı #rengimizbelliolsun hashtag'i ve @downturkiye etiketiyle paylaşabilirsiniz.

 • Geri sayım metnimiz: "Dünya Down Sendromu Günü'ne ….…. gün kaldı. 21 Mart'ta rengini belli etmeye hazır mısın? Farklı renkte çoraplarını ellerine giy, sosyal medya hesaplarında paylaşımlarını yap, @downturkiye hesabını etiketle rengimiz belli olsun. Down sendromunun farkındayız, Türkiye Down Sendromu Derneği'nin yanındayız."

Sosyal medya üzerinden nasıl destek olabilirim?

Sosyal medya üzerinden 3 şekilde bizi destekleyebilirsiniz.

1- Derneğimizin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarını takip ederek aşağıdaki şekilde yaygınlaştırabilirsiniz:

 • Instagram'da post yani ana sayfada paylaşılan tüm fotoğraf ve videolara; like atın, emojide olsa bir yorum yazın ve paylaşımın sağ alt tarafında bulunan kaydet butonuna basın, mümkünse kendi storylerinizde de paylaşın. Ayrıca story (hikaye) yani 24 saat paylaşımda kalan paylaşımlarımıza da like atmayı ihmal etmeyin.
 • Facebook'da post yani ana sayfada paylaşılan tüm fotoğraf ve videolara; like atın, emojide olsa bir yorum yazın ve mümkünse kendi storylerinizde paylaşın. Ayrıca story (hikaye) yani 24 saat paylaşımda kalan paylaşımlarımıza da like atmayı ihmal etmeyin.
 • Linkedin ve X'de paylaşımlarımıza beğeni ve yorum yapmanın yanısıra retweet etmeniz yeterli.  

2- 21 Mart'a kadar geri sayım başlattık. Siz de bu geri sayıma çektiğiniz videolarla katılabilirsiniz.

 • Her gün tanınan simaların bizim için çektiği 21 Mart’a kaç gün kaldığını hatırlatan videolar sosyal medya hesaplarımızdan paylaşılıyor. Örnek olarak Instagram storylerimizden geri sayım videolarına bakabilirsiniz. Siz de canlı, neşe dolu paylaşımlarınızı #rengimizbelliolsun hashtag'i ve @downturkiye etiketiyle paylaşabilirsiniz. Metnimiz şu şekilde:

"Dünya Down Sendromu Günü'ne  ........... gün kaldı. 21 Mart'ta rengini belli etmeye hazır mısın? Farklı renkte çoraplarını ellerine giy, sosyal medya hesaplarında paylaşımlarını yap, @downturkiye hesabını etiketle rengimiz belli olsun. Down sendromunun farkındayız, Türkiye Down Sendromu Derneği'nin yanındayız."

3- 21 Mart'ta farklı renkli çoraplarla işe/okula gidebilir veya o gün ellerinize farklı renk çorap giyerek paylaşım yapabilirsiniz.

 • Paylaşımlarda  #rengimizbelliolsun hashtag’ini  ve  @downturkiye  etiketini kullanmayı unutmayın. Bu paylaşımları dilerseniz 21 Mart’a kadar her gün de yapabilirsiniz. 

Sivil toplum örgütü olarak sizi nasıl destekleyebiliriz?

1. Derneğimizin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarını takip ederek aşağıdaki şekilde yaygınlaştırabilirsiniz.

a. Instagram'da post yani ana sayfada paylaşılan tüm fotoğraf ve videolara; like atın, emojide olsa bir yorum yazın ve paylaşımın sağ alt tarafında bulunan kaydet butonuna basın, mümkünse kendi storylerinizde de paylaşın. Ayrıca story (hikaye) yani 24 saat paylaşımda kalan paylaşımlarımıza da like atmayı ihmal etmeyin.

b. Facebook'da post yani ana sayfada paylaşılan tüm fotoğraf ve videolara; like atın, emojide olsa bir yorum yazın ve mümkünse kendi storylerinizde paylaşın. Ayrıca story (hikaye) yani 24 saat paylaşımda kalan paylaşımlarımıza da like atmayı ihmal etmeyin.

c. Linkedin ve X'de paylaşımlarımıza beğeni ve yorum yapmanın yanısıra retweet etmeniz yeterli.

2. Hazırladığımız 21 Mart #rengimizbelliolsun kampanyamızı kendi mecralarınızda yayınlayabilirsiniz. Lütfen yukarıdaki numaralardan kurumsal iletişim birimimizle iletişime geçin veya ds@downturkiye.org adresine mesaj atın.

3. Mart ayında kurumsal eposta imzalarınıza hazırlamış olduğumuz görseli, kamu spotumuzu ve bağış linkimizi ekleyebilirsiniz.

4. 21 Mart'ta ekibinizin farklı renkli çoraplarla işe gelmesi veya o gün ellere farklı renk çorap giyerek paylaşım yapması için duyuru yapabilirsiniz. Paylaşımlarda #rengimizbelliolsun hashtag’ini ve @downturkiye etiketini kullanmayı unutmazsanız çok mutlu oluruz. Bu paylaşımları dilerseniz 21 Mart’a kadar her gün yapabilirsiniz.

5. Her gün tanınan simaların bizim için çektiği 21 Mart’a kaç gün kaldığını hatırlatan videolar sosyal medya hesaplarımızdan paylaşılıyor. Örnek olarak Instagram storylerimizden geri sayım videolarına bakabilirsiniz. Siz de canlı, neşe dolu paylaşımlarınızı #rengimizbelliolsun hashtag'i ve @downturkiye etiketiyle paylaşabilirsiniz. Geri sayım metnimiz:

"Dünya Down Sendromu Günü'ne ….…. gün kaldı. 21 Mart'ta rengini belli etmeye hazır mısın? Farklı renkte çoraplarını ellerine giy, sosyal medya hesaplarında paylaşımlarını yap, @downturkiye hesabını etiketle rengimiz belli olsun. Down sendromunun farkındayız, Türkiye Down Sendromu Derneği'nin yanındayız."


+1 Değer Katanlar Ödülü Nedir?

+1 Değer Katanlar Ödülleri, Türkiye Down Sendromu Derneği tarafından 2024 yılından itibaren Down sendromlu kişilerin ve ailelerin hayatlarına anlamlı katkılar sunan kişi ve kurumlara 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü kapsamında verilmeye başlanmıştır. Ödül Töreni İstanbul'da 17 Mart tarihinde Dünya Down Sendromu Günü Partisi ile aynı anda yapılacaktır.

Bu yıl 2023 yılında istihdam alanında çalışan firmalara 4 kategoride verilecek ödüller 2025 yılından itibaren eğitim, istihdam, sağlık, gönüllülük gibi farklı kategorilere yaygınlaştırılacaktır.

2023 yılı istihdam alanında ödül kategorileri:

 • 2023 En Fazla İstihdam Gerçekleştiren Hızlı Servis Restoran Sektörü Firma Ödülü
 • 2023 Yılı En Fazla İstihdam Gerçekleştiren Perakende Sektörü Firma Ödülü
 • En Uzun Süredir Down Sendromlu Personel ile Çalışan Firma Ödülü
 • İstihdam +1 Programını Sektöründe En Fazla Yaygınlaştıran Firma Ödülü


Down sendromlu bir çalışma arkadaşım var. Onun için 21 Mart'ta ne yapabilirim?

1- Down sendromlu çalışma arkadaşınızla beraber bir video çekerek iş ortamına katkılarını anlatabilirsiniz. Videolarınızın sonunu "DOWN SENDROMUNUN FARKINDAYIZ. TÜRKİYE DOWN SENDROMU DERNEĞİNİN YANINDAYIZ" diyerek bitirebilir, #rengimizbelliolsun hashtag’ini kullanarak ve @downturkiye hesabını etiketleyerek sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapabilirsiniz. 

2- Ona güzel bir pasta alarak gününü kutlayabilirsiniz.

3- 21 Mart'ta işe farklı renk çoraplar giyerek gidebilirsiniz.

Hayata +1 değer kat!

Çalışmalarımıza sen de güç ver...