Kimler İçin: 18 Yaş Üzeri Down Sendromlu Bireyler

Programımız; 2014 yılında +Bidown Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi olarak eğitimlerine başlamıştır. Şu anda "TDSD Akademi +1" bünyesinde Bağımsız Yaşam Programı olarak devam etmektedir.

Eğitmen eğitimleri ve Bağımsız Yaşam Programının içeriği programın sahibi olan AIPD İtalyan Down Sendromu Derneği'nden alınmıştır. 3 yıl boyunca pilot çalışmalar yapılmış ve 2017 yılında müfredatın yenilenmesi çalışmalarına başlanmıştır. Yeni müfredatın pilot çalışmaları 2019 yılında başlamıştır. 2022 yılı itibariyle güncel müfredatıyla eğitimlere devam edilmektedir. Eğitimlerin hedef kitlesi Down sendromlu kişilerdir. Program boyunca süreci destekleyebilmesi için ayda bir olmak üzere katılımcıların ailelerine de Bağımsız Yaşam Aile Eğitim Programı kapsamında eğitim verilmektedir. Bir sınıfın eğitim süresi 2 yıldır; her sınıf 8 katılımcı, 2 eğitmen, 2 gönüllüden oluşur. Eğitimler bir gün çevrim içi, bir gün yüz yüze ve bir gün çevrim içi yemek atölyesi şeklinde olmak üzere üç gün sürmektedir. Eğitim sonundaki hedefimiz;

 • Down sendromlu bireylere yetişkin olmayı ve buna uygun sorumlulukları üstlenmeyi öğretmek
 • Down Sendromlu bireylerin topluma tam katılımını sağlayacak toplu taşıma kullanımı, yol bulma, alışveriş yapma, seçim yapma, karar verme, plan yapma, uygun davranış sergileme, fatura ödeme, hizmetlere erişebilme gibi bağımsız yaşam becerilerini artırmak
 • En az destek ile tek başlarına veya bir arkadaş grubu ile yaşayabilmeleri için gerekli temel becerileri edinmelerini sağlamak
 • İş hayatına yönelik temel becerileri kazandırmaktır.

Katılım Şartları ve Devamlılık

 • Eğitim programına katılım ücretlidir. Başvuru formunu doldurulduktan sonra eğitim ücreti hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.
 • Servis yoktur.
 • Öğle yemeği katılımcıların kendileri tarafından karşılanmaktadır.
 • 18 yaş ve üstü, örgün eğitime devam zorunluluğu olmayan gençler kabul edilir.
 • Katılım için gençlerin öz bakımlarını kendilerinin yapabilmesi gerekmektedir.
 • Burada yazan ön şartlara sahip Down sendromlu bireyler arasından başvuru sırasına göre, aile ve Down sendromlu bireylerle yapılacak mülakat ile eşit sayıda kadın ve erkek birey kabul edilmektedir.
 • Hali hazırda devam eden katılımcılardan bir sene daha programda kalması gerekli görülenlere kayıt önceliği tanınmaktadır.
 • Ailelerin, verilen tüm eğitimlere evdeki davranış ve tutumları ile destek olması, eğitmenlerin tavsiyelerine uyması, programın tüm toplantılarına katılması zorunludur. Bu şartı yerine getirmeyen ailelerin çocuklarının programa devam etmesi mümkün olmayacaktır.
 • Eğitim sonunda uygun görülen Down sendromlu bireylerin bir iş yerinde istihdamı yapılmaktadır. Bu sebeple çocuklarının çalışmasını istemeyen aileler programa kabul edilmemektedir.

      Başvuru formu için buraya tıklayın!

*Eğitimler derneğimizin İstanbul Ataşehir adresinde yapılacaktır. 

*Eğitim materyal, kitap ve etkinliklerinin telif hakları Türkiye Down Sendromu Derneği'ne aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz, kullanılamaz.

*Bağımsız Yaşam Programı'nın kuruluş yıllarında verdiği destek ile bu programın hayata geçmesini sağlayan BİMEKS'e ve 2020 -2022 yılları arasında programın geliştirilmesine verdikleri destek için Alstom Vakfı'na çok teşekkür ederiz.