Değerli ailelerimiz,

TRT Çocuk'da yayınlamakta olan baş rolünde Down sendromlu bir çocuğun olduğu çizgi film “Kardeşim Ozi” ile ilgili olarak bir annenin yapmış olduğu şikayeti basından takip etmiş olabilirsiniz. Down Sendromu Derneği olarak bu düşünce yapısına sahip bir annenin olmasından dolayı derin üzüntü duyduğumuzu bildirmek isteriz. Bu konu bizlere bir kez daha toplumsal bütünleşme için toplumun her kesiminin eğitilmesinin ne derece önemli olduğunu göstermiştir.

Down sendromlu çocukların topluma kabulü, bir çocuk ve bir birey olarak sahip oldukları hakları diğer çocuklar gibi kullanabilmesi için sadece Down sendromlu çocukların ve onların ailelerinin değil; diğer çocukların ve ailelerinin yoğun bir eğitime tabi tutulması gerekmektedir. Biz Dernek olarak TRT Çocuk kanalını böyle bir çizgi filme yer verdiği için tebrik ediyor, aynı duyarlılığın tüm kurum ve kişiler tarafından gösterilmesini arzu ediyoruz.

Down sendromu demek çok büyük bir ailenin parçası olmak demektir. Sizlerden, bu büyük ailenin parçası olan ebeveynler, gönüllüler ve destekçilerden TRT Çocuk kanalının http://www.trtcocuk.net.tr/bize-ulasin adresine girerek aşağıdaki yazıyı göndermenizi rica ediyoruz.

Yazıyı https://www.facebook.com/trtcocuk/ ve Twitter'dan @trtcocuk hesabı ile de paylaşabilirsiniz.

Desteğiniz için teşekkür ederiz.

Down Sendromu Derneği

 

Değerli TRT Çocuk yönetimi,

Down Sendromu camiasının bir üyesi olarak yayınlamakta olduğunuz “Kardeşim Ozi” çizgi filmini severek izliyor ve takip ediyorum. Toplumda yer alan ayrımcı ve dışlayıcı zihniyetleri eğitebilmemiz için bu tarz programları çoğaltmanızı arzu eder, ekranlarınızda böyle hassas bir konuya yer verdiğiniz için sizi yürekten tebrik ederim.

Saygılarımla