Bariyerler Olmadan Down | Türkiye Down Sendromu Derneği

Bariyerler Olmadan Down

”Bariyerler Olmadan DOWN!” 

Proje 2019-3-RO01-KA105-077815 [1]

”Bariyerler Olmadan DOWN!”, Direcția de Asistență Socială și Medicală (Cluj-Napoca, Romanya) koordinatörlüğünde Asociația AGA Down Sindrom Cluj (Cluj-Napoca, Romanya), Asociația Babilon Travel (Cluj-Napoca, Romanya), The Municipality of Fyli (Yunanistan), Down Sendromu Derneği (Türkiye) ve Associazione Italiana Persone Down Onlus (İtalya) ortaklıklarıyla yürütülecek, Avrupa Birliği Programı + Erasmus tarafından finanse edilen bir Erasmus + KA-1 projesidir. Toplam bütçesi 38.889 Euro olan proje 16.03.2020-15.12.2020 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Projede Down sendromu olan ve olmayan gençlerle birlikte faaliyetler yürütülerek, gençlik çalışanlarının mesleki yeterliklerinin geliştirilmesinin yanı sıra, çeşitliliği, kültürlerarası diyaloğu ve sosyal içermeyi teşvik etmek için uygun bir ortamın sağlanması hedefleniyor. 

Projenin özel hedefleri şunlardır:

  1. 4 ülkeden 20 gençlik çalışanının mesleki yeterliklerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak;
  2. İstanbul’da düzenlenecek bir mesleki eğitim kursu ile gençlik çalışanlarının Down Sendromlu gençlerle çalışma becerilerini ve farkındalıklarını arttırmak;
  3. 20 gençlik çalışanının Down Sendromlu gençlerle çalışma kalitesinin optimizasyonuna ve eğitim kursunun sonucunda iyi bir uygulama kılavuzu ile hedef grubun ihtiyaçlarına uyarlanmış uygun çalışma araçlarının geliştirilmesine katkıda bulunmak;
  4. Romanya'nın Cluj-Napoca kentinde (5-10 Ekim 2020) düzenlenecek 7 günlük bir programla Down Sendromlu olan ve olmayan 24 gencin öğrenme ve iletişim performansları, girişkenlik ruhları ve benlik saygılarının gelişimine, kültürler arası farkındalığa ve işgücü piyasasına erişiminin kolaylaştırılmasına katkıda bulunmak.

Amaç ve hedeflerine ulaşmak için 3 ana faaliyet planlanmaktadır:[2]

4 ortak ülkeden 20 gençlik çalışanının katıldığı Down Sendromu Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenecek 1 haftalık bir mesleki eğitim kursu; konsorsiyum ortaklarından oluşan projenin koordinatörleri ile Eylül 2020’de Romanya Cluj-Napoca’da bir toplantı ve 5-10 Ekim 2020’de Romanya Cluj-Napoca’da 4 ortak ülkeden Down Sendromlu olan ve olmayan 24 gencin bir araya getirildiği bir gençlik programı. 

Proje hakkında herhangi bir sorunuz olursa, lütfen bizimle iletişime geçin; 

E-mail: ds@downturkiye.org

 


[1] Avrupa Birliği Programı+ Erasmus tarafından finanse edilmektedir.

[2] Covid-19 virüsünün yayılmasının mevcut bağlamında, katılımcıların güvenliği için, bu sürümde belirtilen süreler değiştirilebilir.