Meclis'te bir Down Sendromu Komisyonu oluşturabilmemiz için destek olun. Hedef 100.000 imza! | Türkiye Down Sendromu Derneği

Meclis'te bir Down Sendromu Komisyonu oluşturabilmemiz için destek olun. Hedef 100.000 imza!

 

İstanbul Milletvekili Didem Engin'in Change.org'ta başlattığı kampanyaya katılın Meclis'te bir Down Sendromu Komisyonu oluşturabilmemiz için destek olun.
Hedef 100.000 imza!

Kampanyayı imzalamak için tıklayın! change.org

Down sendromu bir hastalık değil, bir kromozom farklılığıdır.

Ülkemizde yaklaşık 70.000 Down sendromlu birey var. Ne yazık ki bu bireyler ve aileleri çok sayıda sorunla baş başa kalmış durumdalar.

Her sene tekrar tekrar rapor almak için çektikleri çilenin son bulması, doğumun hemen ardından başlaması gereken erken eğitime ve fizyoterapiye erişimlerine destek verilmesi, örgün eğitim içinden çıkmadan etkin bütünleştirme eğitiminin sunulması, bakımevi ve rehabilitasyon merkezlerinin kapasitelerinin artırılması, iş hayatına etkin katılımlarının sağlanması gibi çok sayıda alanda desteğe ihtiyaçları var.

Tüm bu sorunları konuşmak ve çözüm önerilerini geliştirmek üzere TBMM Başkanlığı'na kapsamlı bir araştırma önergesi sundum. Bu önergemin kabul edilmesi ve Meclis'te Down Sendromu Araştırma Komisyonu'nun kurulması için halkımızın desteği çok değerli olacaktır. Araştırma komisyonu kurulursa konunun uzmanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Down sendromlu bireyler ve aileleri Meclis'e davet edilerek görüşleri alınacak. İktidar ve muhalefet milletvekilleri bu görüşleri dinleyecek ve sorunların çözümü için rapor hazırlayacaklar.

Gelin hep birlikte 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü öncesinde 100.000 imzayla sesimizi güçlü bir şekilde Meclis'e duyuralım.

Hayatın her alanında başarılarıyla ve azimleriyle gurur duyduğumuz Down sendromlu bireylerin yanlarında olmalıyız ve onlara güvenmeliyiz.

Down sendromlu bireyler için her destek, her bir imza çok değerli, çok kıymetli.

Desteğiniz ve duyarlılığınız için çok teşekkür ederim.

Didem Engin

İstanbul Milletvekili