MEB'in Ayrımcı Uygulamasına Karşı Çıkıyoruz! - Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Öğrenciler İçin Kolaylaştırıcı Kişi Uygulaması | Down Türkiye Down Sendromu Derneği

MEB'in Ayrımcı Uygulamasına Karşı Çıkıyoruz! - Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Öğrenciler İçin Kolaylaştırıcı Kişi Uygulaması

06.01.2020 tarihinde T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayımlanan, sadece otizmli öğrencilere yardımcı olmak üzere kolaylaştırıcı kişilerin (gölge öğretmenlerin) okulda bulunmasına izin veren düzenleme Anayasamıza, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine, BM Engelli Hakları Sözleşmesine, BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesine, Milli Eğitim Temel Kanunu eşitlik ilkelerine aykırıdır.

Bizler bu ayrımcı uygulamaya karşı çıkıyor ve uygulamanın bütünleştirme eğitiminin temel kuralına uygun olarak İHTİYACI OLAN TÜM ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLER İÇİN geçerli olacak şekilde düzenlenmesini talep ediyoruz.

Bu konuda çağrımıza yanıt veren 39 STK ile ortak bazı kararlar aldık.

1- STK'lar ortak bir dilekçeyi aynı tarihlerde MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yollayacaklar. Aşağıda detaylar yer almaktadır.

2- Bireysel olarak destek vermek isteyenler CİMER'e aşağıda yazıldığı şekilde başvuruda bulunacaklar. Lütfen başvurunuzu yapınca gelen cevabı derneğimizle paylaşınız.

3- Kamuoyu yaratmak üzere bir iletişim planı hazırlanacak.

4- Bakanlıklar ve Mecliste lobi çalışmaları yapılacak.

5- STK'lara gelişmeler ile ilgili düzenli olarak mail ve mesaj atılacak.

 

STK Olarak Destek Vermek İçin Ne Yapılacak?

Burayı tıklayınca açılan dilekçeyi T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE tüm STK'lar tarafından EŞ ZAMANLI olarak gönderilmesi kararına varılmıştı. Dilekçeyi kendi antetli kağıdınız ile baştaki boş bırakılan yere kendi STK'nızın adını yazarak ıslak imzalı olarak kargo veya Ptt ile T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE, Genel Müdür Mehmet Nezir Gül adına Varlık Mahallesi Eşref Bitlis Caddesi C Blok No10 Yenimahalle/ANKARA 06170 adresine 29.01.2020-07.02.2020 tarihleri arasında, en geç Şubat sonuna kadar, yollamanızı rica ediyoruz. Lütfen dilekçeyi yolladıktan sonra derneğimize bilgi veriniz.

 

Bireysel Destek İçin Cimere Başvuru Nasıl Yapılacak?

  1. https://www.cimer.gov.tr/ adresine girerek ister yeni kayıt oluştur istersen E-Devlet şifrenle giriş yap!
  2. Aşağıda yer alan cimer şikayet metnini kopyalayarak ilgili şikayet alanına yapıştır.
  3. Gönderilecek kurumu seç! (T.C Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı)
  4. MEB'in 06.01.2020 tarihli ve kolaylaştırıcı kişi konu başlıklı makam oluru belgesini eke ekle. (İndirmek için buraya tıkla!)
  5. Başvurunun görüntüsünü ve sonrasında gelen cevabı sosyal medyadan #herkesiçineşithaklar etiketiyle @downturkiye'yi etiketleyerek paylaşmayı unutma!

 

CİMER şikayet metni! (kopyala ve cimer şikayet metni bölümüne yapıştır!)

06.01.2020 tarihinde T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yayınlanan, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilere sınıf içi ve sınıf dışında yardımcı olmak üzere belirlenen kolaylaştırıcı kişilerin okulda bulunmasına yönelik makam olurundaki söz konusu düzenleme Anayasamızın 10. Maddesine, yasalarla norm kabul ettiğimiz sözleşme ve beyannamelerden İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 7. Maddesine, BM Engelli Hakları Sözleşmesi 1.Maddedeki amaç hükümlerine, 3. ve 24. Maddelerine, Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesine, Milli Eğitim Temel Kanununu 4. Maddesinde belirtilen eşitlik ilkelerine aykırıdır, ayrıca bu düzenleme ile 7 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği Madde 5'te belirtilen özel eğitimin amaçlarına uygun davranılmamakta, “Bireysel farklılıkları, gelişim özellikleri ve eğitim ihtiyaçları dikkate alınarak eğitim hizmeti sunulması” ilkesi açıkça ihlal edilmektedir. Down sendromlu çocukların, zihinsel engelli çocukların ve bazı başka engel gruplarının da en az otizmli öğrenciler kadar kolaylaştırıcı kişisine ihtiyaçları vardır. Yapılacak düzenlemelerin kapsayıcı ve ihtiyacı olan tüm özel gereksinimli çocuklara yönelik olarak düzenlenmesi, engel gruplarına yönelik ayrımcılık anlamına gelen bu uygulamanın yeniden gözden geçirilmesi ve yönetmeliğin kapsamının genişletilerek oluşacak adaletsizliğin ortadan kaldırılması talebimi sunarım.

 

Çağrımıza Destek Veren STK'lar:

1 Afyon Otizm Derneği
2 Anadolu Otizm Federasyonu- Anofed
3 Bir Damla Kan Talesemi
4 Biyonik Kulaklı Çocuklar- Biyonik-Der
5 Bursa Down Kardeşliği Derneği
6 Bursa Otizmli Bireyler ile Anneleri Yardımlaşma Derneği – Bobayder
7 Bursa Spastik Engelliler Rehabilitasyon Vakfı
8 Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği
9 Down Sendromu Derneği
10 Engelim Olmayın Derneği
11 Engelli Çocuk Hakları Ağı
12 Engelli Kadın Derneği (ENKAD)
13 Engelliler Konfederasyonu
14 Engelsiz Düşler Derneği
15 Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği
16 Erciş İşitme Engelliler Derneği
17 İstanbul Otizm Derneği
18 İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği
19 İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı - İzev
20 İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği
21 Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Kifder)
22 Köyceğiz Engelliler Derneği
23 Mina Otizm Derneği
24 Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı- Obidev
25 Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖÇED)
26 Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİMSEN)
27 Samsun Otizmli Çocuklar Derneği
28 Serebral Palsili Bireyler ve Yakınları Derneği (Sebider)
29 Serebral Palsili Çocuklar Derneği- Serçev
30 Tekirdağ Otizm ve Özel Bireyleri Destekleme Derneği
31 Tohad
32 Tohum Otizm Vakfı
33 Tomurcuk Kooperatifi
34 Türkiye Spastik Çocukla Vakfı – TSÇV
35 Türkiye Spina Bifida Derneği
36 Umuda Bir Adım Tüm Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
37 Van İşitme engelliler ve Aileleri Derneği
38 Van Kadın Dayanışma Derneği
39 Yeryüzü Serebral Palsililer Bilim, Teknoloji, Araştırma, Geliştirme, İnovasyon ve Sosyal yardımlaşma derneği (SEPARİNDER)