Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum: İş Koçu Destekli İstihdam Programı

Biz Down sendromlu gençlerin olabildiğince bağımsız hayatlar sürebilmesi için çalışıyoruz. Bebeklik döneminden yetişkinlik dönemine kadar verilen eğitimlerin, sağlanan desteklerin hep aynı hedefi var:

"Down sendromlu çocuklarımız büyüyüp birer yetişkin olduklarında bir işte çalışıp kendi paralarını kazansınlar ve minimum destekle olabildiğince bağımsız yaşayabilsinler!"

Çünkü ancak bu şekilde kendine güvenen, becerikli, mutlu, sosyal yetişkinler olacaklar ve biz aileler de çocuklarımız için daha az gelecek endişeşi taşıyacağız, ayrıca onlar hayatın içine her alanda dahil oldukça toplumsal önyargılar ve bariyerler kalkacak.

2012 yılından beri Down sendromlu bireylerin iş hayatına aktif katılımlarını sağladığımız Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum: İş Koçu Destekli İstihdam Programını yürütüyoruz. "Doğru işe doğru kişi" prensibiyle Down sendromlu bireyler ile iş yerlerini eşleştiriyor ve tüm iş hayatları boyunca destek oluyoruz. Down sendromlu bireyleri çalışma hayatıyla ilgili eğitim veriyoruz, ailelerini çocuklarının yetişkin ve çalışan kimliklerini nasıl destekleyeceği konusunda bilgilendiriyoruz. İş yerindeki tüm personele Down sendromlu bireylerle çalışma konusunda eğitim verip birbirlerine en kolay şekilde uyum sağlamaları için ipuçları sunuyoruz. Down sendromlu birey işe başladıktan sonra en az 2 hafta iş yerinde birebir koçluk yapıyor, sonrasında uzaktan telefonla ve aylık raporlarla takip ediyoruz. İhtiyaç olduğunda hem aileye, hem gence, hem de iş yerine destek vermeye devam ediyoruz. Program Bimeks, Big Chefs, Hilton Bomonti Hotel, Denizbank, ebebek, Deichmann'ın da aralarında bulunduğu pek çok şirkette ve farklı şehirlerde uygulanıyor. Program sayesinde pek çok gencimiz iş yerlerinde üretken birer çalışan oldular ve kendi hayatlarını planlıyorlar.

Program 2015-2017 yılları arasında Sabancı Vakfı Hibe Programları kapsamında desteklendi. 2 yıl boyunca programın geliştirilmesi için bilimsel araştırmalar, tanıtım çalışmaları ve İş Koçu Eğitim Programı üzerine yoğun çalışmalar yapıldı. İş Koçu Destekli İstihdam Programımızın eğitim içeriği İtalya Down Sendromu Derneği (AIPD), Kare Institution Ireland, Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü tarafından desteklenmektedir.

İŞ KOÇU DESTEKLİ İSTİHDAM PROGRAMININ TANITIM FİLMİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

İSTİHDAM EDİLEN GENÇLERİMİZİN YILLARA, FİRMALARA VE ŞEHİRLERE GÖRE DAĞILIMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!

ÇALIŞAN GENÇLERİMİZİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

İZZETCAN ÖZYAŞAR'IN HİKAYESİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!