1989 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu.
1994 yılında İngiltere kökenli Makaton Dil Sisteminin ilk kez Türk kültürüne uyarlamasını gerçekleştirdi ve yöntem olarak kullanılmasını sağladı.
2000 senesinde "Sevgi Dili Konuşan Çocuklar" adlı kitabını yayınladı. Bu kitap Down sendromu, Otizm ve Kekemelikte konuşma gelişimini anlatmaktadır.
2001 yılında İngiltere Hertfordshire Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladı. Master tezi Down Sendromlu Çocukların Konuşma Gelişimleri üzerinedir.
Türkiye Spastik Çocuklar Vakfının Konuşma ve Dil Bozukluğu ünitesini yürütmenin yanı sıra B&G Çocuk Merkezinde çalışmıştır.
Gazete ve dergilerde yayınlarılanmış makaleleri bulunan Ayşegül Turan şu anda çalışmalarını PEDİKO Konuşma ve Dil Bozuklukları Merkezinde yürütmektedir.

KONUŞMALARI

(2009).Serebral Palsi ve Down Sendromu'nda Konuşma. 3. Ulusal Serebral Palsi ve Gelişimsel Bozukluklar Kongresi. Askeri Müze. İstanbul.
(2009). Serebral Palside kullanılan Alternatif ve Destekleyici İletişim Sistemleri. Poster Sunumu. 5.Ulusal Dil ve Konuşma Bozuklukları Kongresi. Kuşadası.
(2009).Engellilerde Konuşma Bozuklukları. İstanbul Kültür Üniversitesi 2.Eğitim Psikolojisi Sempozyumu: Öğrenme ve Öğrenme Bozuklukları. İstanbul.
(2008).Down Sendromlu Çocuklarda Kullanılan Konuşma ve Dil Öğretimi Protokolleri. Metin Sabancı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Konferans Salonu. İstanbul.
(2008).Serebral Palsili Çocuklarda Yeme-içme-Yutma Bozukluklarına Müdahaleler. Özel Metin Sabancı Rehabilitasyon Merkezi Konferans Salonu. İstanbul.
(2008). Özel Eğitimde Dil ve Konuşma Teknikleri ve Gelişimsel Yetersizliği olan Çocuklarda Erken Eğitim. FABİDER . İstanbul.
(2007). Serebral Palsili Çocuklarda Kullanılan Destekleyici ve Alternatif İletişim Yaklaşımları ve Makaton Dil Programı. 2. Ulusal Serebral Palsi ve Gelişimsel Bozukluklar Kongresi. İstanbul.
(2007). Zihinsel Engelli Çocuklarda Konuşma ve Dil Öğretimine Bakış: Alternatif ve Destekleyici İletişim Sistemleri. Özürlüler 07. İstanbul.
(2007). Gökçem Down Sendromlu Çocuklar Okulu Çalıştayı. Konya