Derneğimiz tarafından Çocuk Fizyoterapistleri Derneği ve Downkids International'ın katkıları ile Down sendromlu çocukların (0-6 yaş) motor gelişimleri, müdahale yöntemleri ve bu çocuklara özel geliştirilmiş motor yeterlilik ölçme yöntemi olan BMS metodu kursu düzenlenmektedir.

Proje kapsamında 2011-2013 yılları arasında Antalya, İstanbul, Ankara, Rize ve Gaziantep'te eğitimler düzenlendi. 3 gün boyunca Down sendromlu bebek ve çocuklarla çalışan fizyoterapistlere hem teorik hem uygulamalı olarak BMS Metod Eğitimi ve kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifika verildi. Her şehirde eğitimin son gününde aileler için bilgilendirme, tanışma ve sorunları tespit etme toplantıları da düzenlendi.

BMS Metodu Nedir?

Tamamen Down Sendromlu çocukların özel motor gelişimleri ve ihtiyaçları gözönüne alınarak oluşturulmuş bir test yöntemidir.

  • Hollanda, Belçika, İsviçre, Romanya , Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve Gürcistan'da uygulanmaktadır.
  • Akademik çalışma sonucunda hazırlanmış bilimsel bir metoddur.
  • Down Sendromlu bir çocuğun fizyoterapi programını oluşturmada ve uygulamada yol göstericidir.
  • Test ailelere ve fizyoterapistlere çocuğun gelişimini izleme ve dökümante etme fırsatı vermektedir.
  • 3 günlük kursun sonunda katılımcı testi kullanmayı, sonuçları uygun tedavi amaçlarına çevirebilmeyi ve bir tedavi planı oluşturabilmeyi öğrenmektedir.
  • Kurs BMS Metodu Dr. Peter Lauteslager ve meslaktaşı Bert Bakker tarafından geliştirilmiştir.
  • Türkiye'deki ise yetkili eğitmenler Dr.Fzt.Gönül Arısoy (Kobal), Fzt. Jacqueline Clara Altan, Fzt. Filiz Bayraktaroğlu tarafından verilmektedir.
Ayrıntılı bilgi için Dr.P.E.M Lauteslager'in "Children with Down's Syndrome;Motor Development ve Intervention" kitabının Türkçe'sini ücretsiz olarak aşağıdan indirebilirsiniz.

BMS Metod Kitabı


Kitabın Türkçe çevirisinin editörlüğünü üstlenen öğretim görevlilerine ve çeviri kontrolü için gönüllü destek veren Melda Arslan'a desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.


Editörler:
Prof.Dr. H. Serap İnal - Prof. Dr. Mine Uyanık - Yrd.Doç.Dr. Ela Tarakçı - Doç. Dr. Şule Demirbaş - Doç.Dr. Ekin Akalan - Doç.Dr. Ali Kitiş - Fizyoterapist Bedia Deringöl