21 Mart Dünya Down Sendromu Günü

Sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu insanlarda 21. Kromozom 3 adettir. Bu durumdan yola çıkarak 21 Mart (21.03), Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak ilan edilmiştir.

Down sendromlu insanlar, birçok farklı özellikle tanınır. Down sendromu hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur. Ancak, Down sendromlu bireyler de diğer insanlar gibi benzersiz kişiliklere ve yeteneklere sahiptir.

Dünya Down Sendromu Günü, insanların Down sendromu hakkında daha fazla farkındalık kazanmalarına ve toplumda daha fazla anlayış ve kabul görmelerine yardımcı olmak için önemlidir. Down sendromlu bireylerin de diğer insanlar gibi eşit haklara ve fırsatlara sahip olmaları için mücadele edilmesi gerekmektedir.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü'nde, Down sendromlu bireylerin toplumda daha fazla farkındalık kazanmalarını sağlamak için birçok etkinlik düzenlenir. Bu etkinlikler arasında farklı yaş grupları için atölyeler, konferanslar ve çevrimiçi etkinlikler de yer alır.

Dünya Down Sendromu Günü'nde #RengimizBelliOlsun!
Dünya Down Sendromu Günü’nde deprem bölgesindeki acılarımızı unutmadığımızı vurgularken aynı zamanda umutlarımızı da yeşerteceğiz. Sosyal medya kullanıcılarından bir ellerine siyah diğer ellerine ise umutlarını temsil eden renkte çorap giyerek kendi çektikleri fotoğraf ya da videoları ve @downturkiye’yi etiketleyerek paylaşmalarını rica ediyoruz. 

Neden çorap diye sorarsanız; Down sendromlu bireylerin 21. Kromozomu 3 adettir. Yani +1 kromozom fazladır. Bu kromozomlar şekilleri bakımından çoraplara benzer. Bu nedenle kampanyamızda çorap kullanıyoruz. İyi günde kötü günde her zaman birlikte olduğumuzu ve Down sendromlu bireylerin hayatın tam ortasında olduklarını ifade ediyoruz.

Down sendromlu bireylerin eğitimlerine destek olmak için buraya tıklayın!