Kimler İçin: Down Sendromlu Gençler ve Uzmanlar

Avrupa Birliği Hibe Programları tarafından finanse edilen ve Parc Sanıtarı Sant Joan De Deu – İspanya, Kezenfogva Osszefogas A Fogyatekosokert Alapıtvany – Macaristan, Bonıfraterska Fundacja Dobroczynna - Polonya ortaklığı ile yürütülen projedir. Proje kapsamında 4 farklı ülkeden zihinsel özel gereksinimli bireylerin yoksulluk ve sosyal dışlanma konularında gönüllülük çalışmaları yapmaları ve bunu nasıl yapacaklarının öğretilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla zihinsel özel gereksinimli bireyler proje ortağı olan diğer ülkelere ziyaretler düzenlemekte ve bu konuda ortak çalışmalar gerçekleştirmektedir. Proje sonucunda bu alanda çalışmak isteyen zihinsel özel gereksinimli bireyler ve birlikte çalışan uzmanlar için nasıl çalışmalar yapılabileceğini anlatan rehber kitaplar oluşturulacaktır.  

Özsavunuculuk grubumuzun üyeleri bu seneki çalışmalarını bu proje kapsamında gerçekleştirmektedir. Grubun içerisinde yer alan farklı şehirlerdeki bireyler kendi şehrinde kendi özsavunuculuk grubunu oluşturarak yoksulluk ve sosyal dışlanma ile ilgili çalışmalar yürütmektedir. Bu bağlamda gruplar aşağıda yer alan etkinlikleri yapmıştır.


Özsavunucu Grubu Etkinlikleri:

İstanbul - Türk Kızılayı Kaynarca Aşevi

İstanbul - Darüleceze ziyareti

Şehirn İyi Hali – Yeni doğan bebeği olan ailelere "Hayata Merhaba Paketi" gönderilmesi.

Tokat - Fotoğraf Atölyesi

Eskişehir - Yoksullara yemek dağıtımı

Ankara - Huzurevi ziyareti


Ortaklarla Gerçekleştirilen Toplantılar:

İspanya - 1. Ortaklarla Uluslararası Toplantı

Budapeşte - 2. Ortaklarla Uluslararası toplantı

Polonya - 3. Ortaklarla Uluslararası toplantı

Projenin final toplantısı ülkemizde gerçekleşecek şekilde planlanmıştı. Pandemi nedeniyle bu toplantı online olarak gerçekleşmiştir.


Etkinliklerden Fotoğraflar:

  


Amaç:

Proje sonucunda bu alanda zihinsel engelli bireyler ile nasıl çalışmalar yapılabileceğini anlatan bir etkinlik kitabı oluşturulacaktır.

Proje web sitesi için buraya tıklayın!