IBM TEKNOLOJİSİ, ZİHİNSEL ENGELLİ BİREYLER İÇİN İÇERİKLERİ SADELEŞTİRİYOR! | Türkiye Down Sendromu Derneği

IBM TEKNOLOJİSİ, ZİHİNSEL ENGELLİ BİREYLER İÇİN İÇERİKLERİ SADELEŞTİRİYOR!

IBM, zihinsel engelli, ileri yaştaki veya İngilizce'yi ikinci bir dil olarak öğrenen kişilerin kavramasını artırmak için içeriği basitleştirmeye, özetlemeye ve geliştirmeye yardımcı olacak HYPERLINK "http://contentclarifier.mybluemix.net/"IBM AbilityLab™ Content Clarifier'ı duyurdu.

Content Clarifier, HYPERLINK "https://www.ibm.com/watson/"IBM Watson hizmetleri ve HYPERLINK “https://www.ibm.com/cloud-computing/bluemix/ "IBM Bluemix bulut geliştirme platformu kullanılarak oluşturulan bir Uygulama Programlama Arabirimi (API), doğal dil işleme ve bilişsel bilgi işlemden yararlanarak, içeriği basitleştirilmiş bir forma dönüştürmek ve yoğunlaştırmak için çalışır;böylece insanlar, en önemli kavramları daha az zaman harcayarak daha kolay anlama becerisine sahip olur. Karmaşık kelimeleri daha kolay anlaşılır alternatifleri ile değiştirir, cümleleri yeniden sıralar veya yeniden ifade eder ve fonetik heceleme, resimler, haritalar veya web referanslarına bağlantılar gibi ilgili kavramlar hakkında ek içerik sağlar. Kullanıcıların içeriği daha verimli bir şekilde anlamalarını sağlamak için herhangi bir mobil, web tabanlı veya masaüstü uygulamasına entegre olacak şekilde tasarlanmıştır.

Content Clarifier, uzun ve karmaşık bir içeriği anında alarak, gereksiz bilgileri filtreleyerek, karmaşık ve yinelenen kelimeleri değiştirerek ve daha anlaşılabilir bir hale getirerek, makine öğrenimi ve doğal dil işlemede bir ilerlemeyi temsil eder.

Özellikle otizm gibi zihinsel engelli biri için yüksek oranda özelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş içerik sunarak bağlantı “http://www.ibm.com/able” erişilebilirliğinin bir sonraki seviyeye ulaşmasını da sağlar. Bu araç, otizmi olanları kelimelerle ve konuşmalarla birleştirmeye yardımcı olacak ve onların etrafındaki dünyayla iletişim ve ilişki kurmalarına yardımcı olacak bir yol olabilir.

Content Clarifier yeni makaleleri ya da videoları anahtar konseptlere dönüştürecek bir format için veya ek içerik ve iç görü sağlamak için orijinal içeriği tamamlayan bir eğitim aracı için gibi birçok farklı senaryoda kullanılabilir.

Bu linkten HYPERLINK “https://youtu.be/0XkriBN5T4E" servis demosuna erişilebilir ya da HYPERLINK "http://contentclarifier.mybluemix.net/" IBM Bluemix'e kaydolarak faydalanabilirsiniz.

(Kaynak: ILO GLOBAL - Business and Disability Network)