Kimler İçin: Down Sendromlu Gençler ve Uzmanlar

Özsavunuculuk programı Down sendromlu bireyleri güçlendirmek ve kendi seslerine sahip çıkmalarını sağlamak için oluşturulan bir eğitim programıdır. 2017-2018 yılında Down Syndrome International iş birliği ile oluşturulmuştur. Hedef kitle Down sendromlu gençler ve eğitmenlerdir. Eğitim programı çerçevesinde özsavunucu gençler, kolaylaştırıcılar ve destek kişileri yetiştirilmektedir. Eğitimler sonucunda oluşan özsavunuculuk grupları istedikleri alanlarda kolaylaştırıcıların ve destek kişilerin danışmanlığı ile özsavunuculuk faaliyetleri yapmaktadırlar. Bu faaliyetler tamamen özsavunucu grubu tarafından kararlaştırılmaktadır mesela Down sendromu konusunda farkındalık arttırıcı faaliyetler, hak temelli çalışmalar olabildiği gibi çevre, hayvan hakları, temizlik vb. konularında da olabilmektedir.

Bu eğitim programı Türkiye'de ilk defa zihinsel engelli bireylerin sistemli olarak özsavunuculuk çalışmaları yürütmesini sağlamıştır. 9 kişilik ilk özsavunucu grubumuz 21 Mart 2018 Dünya Down Sendromu Gününde TBMM'ye giderek tüm Down sendromlu bireyler adına taleplerini iletmişler ve bir Down Sendromu Araştırma Komisyonu kurulmasını sağlamışlardır. 2020 yılında İstanbul, Tokat, Adıyaman, Eskişehir, Ankara, Kastamonu ve İzmir'de yoksulluğu ve sosyal dışlanmayı önleme konularında özsavunuculuk çalışmaları yapılması planlanmaktadır.

Özsavunuculuk grubu için 3-9 Down sendromlu genç, bir kolaylaştırıcı ve 3-9 destek kişisi tarafından oluşturulmaktadır. Kolaylaştırıcı ve Destek kişisi eğitimleri 4 gün sürmektedir. Grubun eğitimi 1 yıl boyunca ayda 2 hafta sonu olarak planlanmaktadır.