Show Haber'de yayınlanan Down sendromlu bir kadının 6-7 senedir uğradığı sistematik şiddeti gözler önüne seren vahim görüntüler hepimizde derin bir üzüntü yaratmıştır. Konu yetkililere ulaşmış olup, devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınmasına başlandığı bilgisi tarafımıza iletilmiştir. Ne var ki Down sendromlu bir insanın anne ve babasının ölümünden sonra yaşamak zorunda kaldığı bu kabul edilemez muamelenin, yıllar içerisinde yapılan tüm ihbarlara rağmen, delil olmadığı gerekçesiyle bu güne kadar önlem alınmadan sürmüş olması yasal takip süreçlerimizde çok büyük bir eksikliği göz önüne sermektedir. Bu süreçlerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği açıktır.


Olayın öncesi ve sonrası hakkında kamuoyunun ve derneğimizin bilgilendirilmesini, sadece kötü muameleyi gerçekleştirenlerin değil, bir ihmal veya görevi kötüye kullanma durumu var ise bu sorumluların da hızla belirlenmesini ve emsal teşkil edecek şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz.


Down Sendromu Derneği olarak gerekli kurumlarda eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık kapsamında her türlü destek ve işbirliğine açık olduğumuzu belirtmek istiyoruz.


Her engelli çocuk ailesinin en büyük kabusu olan bu olayın son olmasını ve yetişkin bireylerin bakım hizmetlerindeki düzenlemeler dahil olmak üzere alınacak önlemlerin hızla uygulamaya koyulmasını diliyoruz. 


Olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna duyurulur.

Down Sendromu Derneği