İstihdamı Destek İçin Yeni Avrupa Birliği Projesi Başladı !
“Value-able”
Zihinsel engelli bireyleri işe alan şirketler için değerli bir marka
 

Dernekler ve şirketler arasındaki iş birliği proje lideri AIPD (Associazione Italiana Persone Down) tarafından güçlendiriliyor; çalışmalar dernekler, üniversiteler ve eğitim kurumları tarafından destekleniyor. Öncü iki proje sayesinde şu ana kadar 103 şirket, 6 Avrupa ülkesi, 400 Down sendromlu çalışana ulaşıldı. “Üçüncü proje ile 200 şirkete ve 8 ülkeye ulaşılması hedefleniyor. Bunu başaracağız!”


“Valueable”, hizmet sektörü şirketleri içerisinde zihinsel engelli çalışanların profesyonel entegrasyonunu teşvik etmek için oluşturulan Avrupa projesi yeniden başlıyor ve büyüyor. Birinci (2014-2017) ve ikinci (2017-2019) fazlarından sonra girişimin üçüncü "sezonu" resmi olarak 15 Eylül'de başladı ve 15 Ocak 2022'de kapanacak. Projenin liderliğini AIPD (Associazione Italiana Persone Down) yürütürken Down Sendromu Derneği de Türkiye ortağı alarak ikinci defa projede yer alıyor.


‘Valueable' Nedir?

"Valueable", zihinsel engelli insanlara mesleki gelişim fırsatları sunan hizmet sektörü şirketlerine verilen uluslararası sertifikalandırmadır ve Valuable unvanı Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'ne (EUIPO) tescillidir.


Unvan, şirketin taahhüdüne bağlı olarak 2 yıl boyunca Bronz, Gümüş ve Altın olmak üzere üç farklı kategoride verilir.

- bronz unvan staj imkanı sağlayan işverenlere yönelik;

- gümüş unvan en az 3 ay olmak üzere sabit bir dönem boyunca veya en az bir çalışana süresiz iş sözleşmesi sağlayan işverenlere yönelik;

- sonuncusu olan altın unvan, en az bir kişi çalıştıran ve “Valueable” unvanının elçisi olarak başka firmaları ağa katan işverenlere yöneliktir.

İşverenler bu sözleri yerine getireceklerini taahhüt eden bir protokol imzalamaktadır.


Şimdiye kadarki sayılar:

Avrupa Birliği ve Erasmus + programının desteği, birçok insanın çalışması ve işverenlerin mükemmel katılımı sayesinde, “Valueable” ağı bugün Portekiz, İspanya, İtalya, Almanya, Macaristan ve Türkiye 6 ülkeden 103 şirketi kapsıyor. Zihinsel engelli yaklaşık 400 kişi otellerde, restoranlarda, pansiyonlarda, barlarda, fast food restoranlarında stajyer veya sürekli çalışan olarak yer alıyor.


 Dâhil olmak mümkün!

Bazı işverenlerle yapılan röportajlara göre Down sendromlu çalışanlar güvenilir, uzun soluklu ve titiz çalışanlar. Çünkü onlar için iş, sözleşmenin çok ötesinde bir değere sahip. Ayrıca içinde bulundukları grubun daha etkili, uyumlu, destekleyici, iş birliğine dayalı çalışmasını ve birbirine daha sıkı bağlanmasını sağlıyorlar.


Yeni "sezon"

Projenin üçüncü fazı önceki fazların devamı olacak ve aynı araçları kullanacak: unvan, stajyer imkanı, engelli çalışanları işte daha bağımsız hale getirmek için bir uygulama, şirket personelinin eğitimi için eğitim videoları ve yöneticiler için uzaktan eğitim kursu. Ek olarak, dört yeni araç geliştirilecek:

- Otel zincirleri ve restoranlara yönelik bir protokol,

-“Valueable” dahilinde faaliyet göstermek isteyen eğitim kurumları için bir akreditasyon protokolü,

- Anlaşılır bir dilde HACCP (Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi) kursu,

-“Valueable” dahilinde faaliyet göstermek üzere akredite olan eğitim kurumlarının öğretmenleri için bir e-öğrenme kursu ve multimedya kaynaklarının olduğu bir veritabanı.

Dört yeni aracı test etmek için, proje ortakları ağın üyeleri ile birlikte yurtdışında ve yurtiçinde staj imkanı sağlayacak.

Proje yöneticisi Paola Vulterini, projenin hedeflerini şu sözlerle anlatıyor: “Hedefimiz 2021'in sonuna kadar 8 ülkeyi ve 200 üyeyi dahil etmek. Şimdiye kadar elde edilen başarıları dikkate alarak kendimize güveniyoruz.”