Down Sendromu Farkındalık Webinar Serisi | Türkiye Down Sendromu Derneği

Down Sendromu Farkındalık Webinar Serisi

Down Sendromu Farkındalık Ayı sebebiyle webinar serisi gerçekleştiriyoruz. Programın tamamına, konuşmacı bilgilerine ve Youtube linklerine aşağıdan ulaşabilirsinizTarih: 18 -22 Ekim 2021 
Yayın mecrası: Youtube
İstanbul Öğretmen Akademileri Youtube Kanalı için buraya tıklayın!
Zoom bağlantıları aşağıdaki programda yer almaktadır. 

Program Akışı:

1. Gün – 18.10.2021 - TAMAMLANDI

17.30 – 17.40 : Açılış

Açılış konuşmaları

17.40 - 18.40  : İtalyadan İyi Örnekler

İtalya Eğitim Bakanlığı Kaynaştırma Gözlemevi Üyesi

18.40 - 19.00  : Soru/Cevap


2. Gün – 19.10.2021

17.30 – 17.35 : Açılış

Açılış konuşmaları

17.35 - 18.40  : Etkileşimli Öğretim (Dödem) 

Prof. Dr. İbrahim Diken – Dr. Gözde Tomris

18.40 - 19.00  : Soru/Cevap/Tartışma


3. Gün – 20.10.2021

17.30 – 17.35 : Açılış

Açılış konuşmaları

17.35 - 18.10  : TDSD Bağımsız Yaşam Çalışmaları

TDSD Program Koordinatörü Psk. M. Emin Mansurgüler 

18.10 - 18.40  : TDSD Destekli İstihdam Çalışmaları

TDSD Program Koordinatörü Psk. M. Emin Mansurgüler 

18.40 - 19.00  : Soru/Cevap/Tartışma


4. Gün – 21.10.2021

17.30 – 17.35 : Açılış

Açılış konuşmaları

17.35 - 18.40  : Özel Eğitimde Yasalar ve Kaynaştırma Uygulamaları  

Dr. Jülide Işıl Bağatur 

18.40 - 19.00  : Soru/Cevap/Tartışma


5. Gün – 22.10.2021

17.30 – 17.35 : Açılış

Açılış konuşmaları

17.35 - 18.40  : İlköğretimden Liseye Geçişin Desteklenmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Prof. Dr. Senem Başgül 

18.40 - 19.00  : Soru/Cevap/Tartışma


Konuşmacılar:

Nicola Tagliani 

Nicola Tagliani 1975 yılında Roma'da doğmuştur ve Roma’da yaşamaktadır. 2002 yılında La Sapienza Üniversitesinde Gelişim ve Eğitim Psikolojisi bölümünden mezun olmuştur. 2003'ten bu yana, Down sendromlu bireylerin topluma katılımlarının psiko-pedagojik ve yasal yönleriyle ilgilenen İtalyan Down Sendromu Derneği (AIPD) için çalışmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Kaynaştırma Gözlemevi üyesidir. 


Prof. Dr. Halil İbrahim Diken – Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü 

Dr. Diken, lisansını 1994 yılında Sınıf Öğretmenliği, Yüksek Lisansını 1998 yılında Özel Eğitim alanında Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde tamamladı. 1994-1998 yılları arasında normal ve özel eğitim sınıf öğretmenliği yaptı. 1999 yılında 1416 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile Arizona Eyalet Üniversitesi (Arizona State University-ASU)’nde Özel Eğitim (Erken Çocuklukta Müdahale/Erken Çocuklukta Özel Eğitim) alanında doktoraya başladı ve 2004 yılında mezun oldu. Doktora sırasında Arizona Eyalet Üniversitesi’nde Erken Çocuklukta Müdahale Merkezi (Infant Child Research Programs; icrp.asu.edu)’nde 4 yıl süre ile 18-36 ay yaş döneminde gelişim geriliği/yetersizliği (Down Sendromu, Otizm Spektrum Bozukluğu, Gecikmiş Dil ve Konuşma, Zihinsel Yetersizlik) olan çocuklar ve aileleri ile çalıştı ve erken çocuklukta müdahale alanında (örn., ilişki temelli uygulamalar ve doğal dil öğretimi) projelerinde araştırma görevlisi olarak rol aldı. Dr. Diken 2004’te Türkiye’ye döndü ve Anadolu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Özel Eğitim Bölümünde 2004 yılında Yardımcı Doçent, 2008 yılında Doçent ve 2013 yılında Özel Eğitim alanında Profesör unvanını aldı. Dr. Diken’in erken çocuklukta müdahale alanında uluslararası ve ulusal projelerde yürütücülüğü ve araştırmacı olarak görevleri, uluslararası ve ulusal düzeyde kitap, makale ve bildirileri bulunmaktadır. Kendisi halen Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmakta lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermekte ve Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü’nün müdürlüğünü yürütmektedir. 


Dr. Gözde Tomris – Osmangazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü 

2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi’nde Erken Çocuklukta Özel Eğitim yüksek lisans programına başlamış ve 2012 yılında programı başarıyla tamamlamıştır. 2019 yılında yine aynı üniversitede Zihin Engelliler Eğitimi Doktora Programından doktorasını almıştır. 2010-2017 yılları arasında Anadolu Üniversitesi bünyesinde Avrupa Birliği ve TÜBİTAK tarafından desteklenen çeşitli projelerde görev almıştır. 2013-2017 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak görev yapmıştır. Bu süreçte, 0-6 yaş arasında gelişimsel yetersizliği olan çocuk ve ailelerine yönelik bireysel ve grup eğitimleri, gelişimi değerlendirme ve izleme hizmeti vermiştir. Erken müdahale, erken çocuklukta özel eğitim, aile uygulamalı erken müdahale, aile eğitimi, nitelikli ebeveyn-çocuk etkileşimi, öğretmen niteliği, gelişimsel yetersizliği olan 0-6 yaş arasındaki çocuk ve aileleri ile ilgili konularda çalışmalar yürüten yazar 2017 yılından itibaren görevine Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim bölümünde devam etmektedir. Erken Çocuklukta Müdahale Derneği kurucu üyesi ve Türkiye Okul Öncesi Eğitimini Geliştirme Derneği-OMEP Türkiye yönetim kurulu üyesi olarak dernek faaliyetlerinde yer almaktadır. 


Prof. Dr. Senem Başgül – Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü 

1971 yılında İstanbul Bakırköy’de doğup büyüdü. 1994 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden derece ile mezun olup Zonguldak ilinde mecburi hizmet görevini tamamladı. 1996 yılında evlendi ve 2004 yılında biri kız biri erkek ikiz çocuk annesi oldu.  2001 yılında Kocaeli Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları alanında başladığım uzmanlık eğitimimi 2007 yılında tamamladı.  2007-2012 yılları arasında sırasıyla Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları ve Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde görev yaptı. 2012 yılında Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde başladığı öğretim üyeliği görevine halen devam etmektedir. 2015 yılında doçent unvanı aldı. 2008’de aileler ve çocuklar için Güneş Çocuk’u ve 2019’da profesyoneller için Güneş Çocuk Akademi’yi kurdu.  Ayrıca 2008 yılından bu yana muayenehane hekimliği yapmaktadır. Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği “Özel Gereksinimli Çocuklar Komisyonu” kurucu başkanı oldu. Türkiye Down Sendromu Derneği danışman doktorluğu, Yeşilay Bilim Kurulu üyeliği ve Psikoloji Araştırmaları Dergisi Editörlüğü görevlerine halen devam etmektedir. 


Dr. Jülide Işıl Bağatur 

Dr. Jülide Işıl Bağatur 1985 Yılında Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Barosu, Uluslararası Barolar Birliği, PREP (Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Çalışmaları Derneği), Türkiye Down Sendromu Derneği üyesi olan J. Işıl Bağatur, M. Çağrı Bağatur ile evli olup, üç çocuk annesidir. 

2008 yılında İstanbul Üniversitesi’nde “Özel Eğitim Gereksinimi Olan Çocuklar ve Eğitimci, Hekim ve Hukukçu İşbirliğinin Sağlanması” konusunda Yüksek Lisansını tamamlamıştır. 2012 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Özel Hukuk Bölümünde Doktora programına devam etmekte olup, 09.Ocak.2020 tarihinde başladığı “ÖZEL ÖĞRETİMDE ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM HAKKININ İHLALİNDEN KAYNAKLANAN HUKUKİ SORUMLULUK” konulu doktora tezini 2021 yılında tamamlamıştır. 


Psk. Merve Özman - Türkiye Down Sendromu Derneği Program Koordinatörü 

2013 yılında TC Maltepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. 2009 yılından beri çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü ve profesyonel olarak çalışmalar yürütmüştür. 2012-2013 yılları arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde stajını başarıyla tamamlamıştır.  

2015 yılında Türkiye Down Sendromu Derneğinde iş koçu olarak çalışmaya başlamış, pek çok Down sendromlu gence ve ailesine bağımsız yaşam ve iş hayatına aktif katılım üzerine eğitimler vermiştir. Eş zamanlı olarak Big Chefs, Hilton Bomonti Hotel, Deichmann, Ebebek gibi kurumsal firmaların personellerine zihinsel özel gereksinimli bireylerle ilgili eğitimler vermiştir. Sabancı Vakfı Hibe Programları kapsamında desteklenen Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum projesinin çıktılarında ve aynı projenin devamında Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü ortaklığı ile yürütülen Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum-2 projesinde Destekli İstihdam İş Koçu Eğitim Programının müfredat çalışmasında aktif görev almıştır. Programın yaygınlaştırılmasında İŞKUR iş ve meslek danışmanlarına eğitimler vermiştir.  

Destekli istihdam, bağımsız yaşam ve kariyer eğitimlerinin yanı sıra derneğin ailelerine ve çocuklarına yönelik düzenledikleri eğitimlerin planlama ve uygulama aşamalarında yer almıştır. Dernek bünyesinde yürütülen pek çok Avrupa Birliği projesinde koordinatör ya da eğitmen olarak görev almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok seminer, konferans ve eğitime katılmıştır. Dernekte halen program koordinatörü olarak görev yapmaktadır. 


Psk. M. Emin Mansurgüler - Türkiye Down Sendromu Derneği Program Koordinatörü 

2014 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. 2009 yılından beri çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü ve profesyonel olarak çalışmalar yürütmüştür. 2014 yılında Türkiye Down Sendromu Derneği’nde profesyonel olarak çalışmaya başlamış, aynı yıl İtalya Down Sendromu Derneği (AIPD)’nin ‘’Down Sendromlu Bireyler için Otonomi Kursu’’ eğitimini ve süpervizyonunu tamamlayarak programın Türkiye entegrasyonunda görev almıştır.  

TDSD Bağımsız Yaşam ve Kariyer Programı’nın müfredat çalışmalarında yer almış ve program kapsamında birçok Down Sendromlu birey ile bağımsızlık çalışmaları gerçekleştirmiştir. Down sendromlu bireyler için kolay okunur formatta hazırlanmış Lezzet+1 Yemek Atölyesi kitabının tariflerinin oluşmasında görev alan iki uzmandan biridir.   

Down sendromlu çocuklar için Erken Müdahale Programları’nda aile danışmanlığı da yapan Mansurgüler, ulusal ve uluslararası birçok seminer, konferans ve eğitime katılmış ve sunumlar gerçekleştirmiştir.  

Özellikle bağımsız yaşam çalışmaları kapsamında projeler yazan ve yöneten Mansurgüler, Türkiye Down Sendromu Derneği’nde halen program koordinatörü olarak görev almaktadır.