DOWN SENDROMLU KİŞİLERDE ALZHEIMER I ÖNLEMEK İÇİN AŞI TEST EDİLİYOR! | Türkiye Down Sendromu Derneği

DOWN SENDROMLU KİŞİLERDE ALZHEIMER I ÖNLEMEK İÇİN AŞI TEST EDİLİYOR!

Down sendromlu kişilerde Alzheimer'ı önlemek için aşı test ediliyor.

Boston'lu araştırmacılar, sadece Down Sendromlu kişiler için değil Down sendromlu olmayan kişilerin de Alzheimer hastalığını önleyebilecek deneysel bir aşıyı test ediyorlar.

Down sendromlu bireylerin erken yaşta Alzheimer gibi unutkanlık hastalığına yakalanma riskleri yüksek!

Michael Clayburgh, 29 yaşında Down sendromuna sahip, fakat bu onu hayatın gerisinde bırakmıyor.

“Michael'ın 3 farklı işi var, Target, McDonalds ve Dunkin Donuts'ta çalışıyor.” diyor Michael'in annesi Nancy Novelline Clayburgh.

Ayrıca, özel olimpiyatlara katılmış bir atlet, ama en büyük katkısı bilime yaptığı katkı olacak.

Michael'in annesi oğlunun Alzheimer'a çare bulunmasında büyük etkisi olabileceğini söylüyor.

Down Sendromlu bireylerin 21. Kromozomlarında ekstra bir kopya daha var. Bu kromozomdaki genlerden biri, beyinde plak oluşumuna neden olabiliyor.

Massachusetts Hastanesi, Down Sendromu Programı Direktörü Dr. Brian Skotko, oluşan plağın beyindeki sinir fonksiyonlarını bozarak Alzheimer'a yol açabileceğini söylüyor.

Down sendromlu bireylerin yüzde 50'ye yakını 50 yaş civarında unutkanlığa yakalanıyorlar. Dr. Skotko 38 yaşında ve Down Sendromu olan kız kardeşi için endişeleniyor.

“Kardeşim için doktor olmaya karar verdim ve bir gün o ve diğer tüm Down sendromlu kişiler için araştırmalar yapabilmeyi istedim.” diye aktarıyor.

Şu anda vücudun bağışıklık sisteminden yararlanarak plakları süpüren ve unutkanlığın başlamasını önleyen bir aşı üzerinde çalışıyor.

Dr. Skotko'nun çalıştığı hastane ve diğer iki araştırma merkezi, aşının güvenirliğini ölçen klinik denemelerinin yapıldığı Faz 1'de 24 hasta ile çalışıyor. Michael da bu hastalardan biri. İki ayda bir aşı oluyor ve aşı sonrasında kan testi ve MRI ile durumu kontrol ediliyor.

Yapılan klinik çalışmanın bir kısmı, LuMind RDS adında, kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından finanse ediliyor. Kurulusun CEO'su Hampus Hillerstrom'nun 4 yaşındaki oğlu Sebastian da Down sendromlu.

Hillerstrom, oğlunun aşıyı erken yaşta olup, Alzheimer riskini yıllarca ertelemesinin çok mutluluk verici olacağını söylüyor.

Dr. Skotko da aynı fikirde.

“Kişisel olarak hayatımda, bir gün hastalarımın ve kız kardeşimin Alzheimer hastalığını önlemek için bir aşı ve tedavi olmasından daha fazla istediğim bir şey yok.” diyor Dr. Stotko. “Çok çalışıyorlar, çok fazla potansiyelleri var. Onlar Alzheimer yüzünden her şeyi kaybetmemeleri gereken mükemmel insanlar.”

Eğer Michael'da Alzheimer olur, o zaman geldiğinde bunu rahatlıkla atlatabileceklerini söylüyor Nancy.

“Bundan 10 veya 15 yıl sonra olacağını düşünüyorum, aşı o zaman kullanılabilir olacak ve Michael tamamen kurtulacağını umuyorum.” diye ekliyor.

Klinik testlerde bir sorun yaşanmazsa, aşı sadece Down sendromlu hastalarda değil herkeste Alzheimer'ı önlemek için 10 yıla yakın bir sürede kullanıma hazır hale gelecek.

Kaynak: Boston (CBC) https://boston.cbslocal.com/2018/08/09/boston-healthwatch-dr-mallika-marshall-down-syndrome-alzheimers-vaccine/