Değerli Bir Ağ - A ValueAble Network

“Değerli Bir Ağ”

Down Sendromu Derneği, zihinsel yetersizliği olan bireylerin çalışma hayatına katılımına değer veren kurumların öne çıkarılmasını destekleyen “Değerli” (ValueAble) markasını topluma sunuyor.

Bir Avrupa Birliği ortak çalışma ürünü olan “Değerli markası İtalya, İspanya ve Portekiz'deki otellerin, kafe ve restoranların kapılarında görülmeye başlandı bile.

Bu çalışmanın kökleri gene bir başka Avrupa Birliği Projesi olan, Down sendromlu ve genel olarak tüm zihinsel yetersizliği olan bireylerin hizmet sektöründe istihdam edilebilirliğini teşvik etmek için geliştirilmiş “Tek başıma… İşimin Başında” isimli projeye uzanıyor.

“Değerli Bir Ağ adını verdiğimiz oluşum içinde daha şimdiden 80 iş yeri var ve proje Türkiye, Almanya ve Macaristan'da yoğun olarak tanıtılıp desteklenecek.

Önümüzdeki iki yıl boyunca ağın üyeleri mümkün olabildiğince fazla sayıda kuruluşu projeye katmak, zihinsel yetersizlik sahibi gençlere eğitim vermek ve uygun iş fırsatları sunmak için çalışıyor olacaklar. Belirli koşulları yerine getiren ve iş birliği yapmak isteyen iş yerlerine “Değerli” etiketi konulacak. Yapılacak iş birliğinin yoğunluğuna göre Altın, Gümüş veya Bronz etiketi kazanabilecekler.

Çalışanlarını bu konuda eğiten ve zihinsel yetersizliği olan stajyer çalıştıran iş yerleri Bronz; zihinsel yetersizliği olan eleman çalıştıran iş yerleri Gümüş ve tüm bunlara ilave olarak bu uygulamanın başka kuruluşlara da yaygınlaştırılması için çalışan iş yerleri ise Altın etiketi kazanacaklar. Proje kapsamında ayrıca 12 zihinsel yetersizliği olan birey yurtdışında staj yapma fırsatı bulacak ve 12 otel ve restoran yöneticisi de yurtdışında bu alanda ileri düzey eğitim alacaklar.

Dernek Başkanı Gün Bilgin “Son 30 yılda zihinsel yetersizliği olan bireylerin hayata katılımı ve toplumda varlıkları eskiyle karşılaştırılamayacak şekilde arttı. İş hayatında da benzeri bir sıçrama yapmamızın zamanı geldi. 2012 yılından beri Down Sendromu Derneği olarak yaptığımız Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum iş koçu destekli istihdam uygulamalarıyla Down sendromlu bireylerin de başarıyla çalışabileceklerini gösterdik. Şimdi sıra bunu yaygınlaştırmakta. Türkiye'de Down sendromlu insanların çok küçük bir oranı çalışma imkânı bulabiliyor ama potansiyel aslında çok daha fazla. Hizmet sektöründe ve diğer pek çok sektörde zihinsel yetersizliği olan bireylerin yapabilecekleri çok değişik işler mevcut. Ağın içinde yer alan kuruluşlar bu bilinçle işe alım yapıyorlar ve hem kendilerine hem de işe aldıkları bireylerin hayatına değer katıyorlar. O nedenle bu çok “Değerli” bir proje.” diye konuştu.

Dernek Başkan Yardımcısı ve Proje Yöneticisi Fulya Ekmen ise “Gençlerin potansiyellerini geliştirmelerinin mümkün olduğunun farkındayız ama bu ancak doğru bağlam sağlanırsa mümkün olabilir. Bu nedenle, işle ilgili kapsamlı bir eğitim sunmamız son derece önemlidir. Yaşanan birçok deneyim bunu ispatlamıştır ve biz de bu tür bir farkındalığı önce ülkemize sonra da tüm Avrupa'ya yaymak istiyoruz.” dedi.

“Değerli Bir Ağ” içinde şimdiye kadar yer alan kuruluşlarla ve araçlarla ilgili bilgiye bu web sitesinden ulaşılabilir:

http://www.valueablenetwork.eu/