+BiDown Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi

"+Bidown Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi" 2014 yılından beri çalışmalarına başarı ile devam ediyor.

Çocuklarımızın Down sendromlu olduğunu öğrendiğimiz o ilk saniyelerden itibaren hepimizin en büyük endişesi ve kafasını kurcalayan sorusu "Benden sonra ne olacak?" Bütün rehabilitasyon hizmetleri, kaynaştırma sınıfları, tırnaklarımızla kazıya kazıya kazandığımız tüm o beceriler, çabalar bu sorudan kurtulmak ve geleceğe güvenle bakabilmek ve çocuklarımızın kendi ayakları üzerinde durduğunu görebilmek için.

Biliyoruz ki her insan kendi potansiyeline ve yeteneklerine sahiptir. Down sendromlu olması onu etkileyen bir faktör olabilir ama bireysel özelliklerini ortadan kaldırmaz, onun da sahip olduğu potansiyel ortaya çıkartılıp geliştirilebilir. Bizler yaşlandıkça öğrenme hızımız düşse bile öğrenmeye devam ederiz. Günümüzde teknoloji ile birlikte her şey hızla değişebilmekte, yenilenebilmektedir. Bizler de bunlara ayak uydururuz. Bugün çevremizde akıllı telefonları, sosyal medyayı kullanabilen anneannelerimiz dedelerimiz var. Down sendromlu bireylerin de aynı şekilde yaşları ilerledikçe öğrenme hızları düşer ama öğrenmeye devam ederler. 18 veya 20, 30 yaşına gelip eğitim hayatını tamamlamış Down sendromlu bir bireye yeni şeyler öğretmek veya öğrendiklerini geliştirmesini sağlamak mümkündür. Plan, disiplin, sabır ve uygulaması bol bir çalışma ile bizim çocuklarımız da bağımsız olarak günlerini planlayıp, uygulayıp, işe gidip, kendi kazandıkları parayla ve arkadaşlarıyla alışverişe çıkabilirler. +Bidown Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisindeki eğitimler sayesinde bunların hepsi mümkün.

 

AKADEMİMİZİN İŞLEYİŞİ

 • Akademimiz Eski Evler Sokak Çetin Ceylan Sitesi B Blok No: 7 D: 3 İçerenköy adresinde faaliyet göstermektedir.
 • Akademi, Down sendromlu gençler için ücretsizdir. Akademinin tüm maliyeti DERNEĞİMİZ tarafından karşılanmaktadır ve devletten herhangi bir ödeme talep edilmemektedir. (Yani bir rehabilitasyon merkezi gibi çalışmamaktadır, tüm maliyetler öz kaynaklar ile karşılanmaktadır.)
 • Akademi takvimi Ekim ayında başlar ve Temmuz ayı sonunda biter. 1 aylık bir yaz tatilinden sonra hazır olan gençler 3 aylık iş stajı yapacak ve sonra kalıcı olarak işe yerleştirilir.
 • Akademi'de verilen eğitimler gençlerimizin günlük yaşantılarını tek başlarına planlayabilme ve bu planı uygulayabilmeleri için gerekli becerileri elde etmelerini sağlamak üzere yapılandırılmıştır. Yani; davranış yönetimi, para yönetimi, öz bakım ve güvenlik, cinsellik, dijital beceriler, hizmet kullanımı, iletişim, iş hayatı, organizasyon ve sosyal yaşam planlaması, öz benlik vekimlik bilinci, bağımsız seyahat ve zaman yönetimi gibi bizlerin de günlük hayatımızı minimum yardımla sürdürmemizi sağlayan beceriler üzerine hem teorik hem pratik çalışmalar yapılmaktadır. Bu alanları destekleyecek akademik beceriler üzerinde de bireylerin ihtiyaçlarına göre eğitim verilir.
 • Bir sınıfta 1 erkek, 1 kadın olmak üzere 2 eğitmen bulunmaktadır.
 • Eğitimler hafta içi 4 veya 3 gün tam zamanlı olarak 10:00-16:00 saatleri arasında yapılmaktadır.
 • Hedef her gencin potansiyelini yükselterek olduğu durumdan daha bağımsız hale getirebilmektir.
 • Her gencimizin iş hayatına hazır olmasını bekleyemeyiz ama hepsinin günlük yaşam becerilerinin artmasını ve bağımlılıklarının azalmasını bekleyebiliriz.
 • Program Türkiye'de ilk defa derneğimiz tarafından uygulanmaktadır. Eğirmen eğitmenlerimiz 1980'li yıllardan beri bu uygulamayı yapan İtalya Down Sendromu Derneği (AIPD) tarafından gerçekleştirildi ve uygulama desteği alındı.
 • İtalya'dan gelen müfredat ve uygulama Türkiye'ye adapte edilerek oluşturulan modelin tüm illerde uygulanması için yaygınlaştırma çalışmalarımız devam etmektedir.

 

KATILIM ŞARTLARI VE DEVAMLILIK

 • Akademide servis yoktur.
 • Öğle yemeği katılımcıların kendileri tarafından karşılanmaktadır.
 • Akademiye 18 yaş ve üstü, örgün eğitime devam zorunluluğu olmayan gençler kabul edilir.
 • Katılım için gençlerin öz bakımlarını kendilerinin yapabilmesi gerekmektedir.
 • Akademiye burada yazan ön şartlara sahip gençlerimiz arasından başvuru sırasına göre, aile ve gençlerle yapılacak mülakat ile eşit sayıda kız ve erkek birey kabul edilmektedir.
 • Akademiye hali hazırda devam eden gençlerden bir sene daha akademide kalması gerekli görülenlere kayıt önceliği tanınacaktır.
 • Akademiye 2 seneden daha fazla tam gün devam edilemez.
 • Aileler akademide verilen tüm derslere evdeki davranış ve tutumları ile destek olmaya, eğitmenlerin tavsiyelerini uygulamaya, akademinin tüm toplantılarına katılmaya zorunludur. Bu şartı yerine getirmeyen ailelerin çocuklarının akademiye devam etmesi mümkün olmayacaktır.
 • Eğitim sonunda işe yerleştirmeler yapılmaktadır. Bu sebeple çocuklarının çalışmasını istemeyen aileler programa kabul edilmemektedir.

 

*Akademinin tüm materyal, kitap ve etkinliklerinin telif hakları +Bidown Türkiye Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi'ne aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz, kullanılamaz.

*Akademinin kuruluş yılında verdiği destekten dolayı BİMEKS'e çok teşekkür ederiz.