Aileler İçin Kitap Önerileri | Türkiye Down Sendromu Derneği

Aileler İçin Kitap Önerileri

DOWN SENDROMU İLE İLGİLİ KİTAPLAR

Derneğimizin Yayınları

Kitapçık: Down Sendromu Kitapçığı

Konu: Down Sendromu konusunda ilk ve temel bilgilendirmelere, sağlık kontrol listelerine, Down sendromlu bebeklerin büyüme eğrilerine, eğitim ve diğer imkanlar hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz bir kitapçık. Online olarak indirebilirsiniz.

 

Kitap Adı: Down Sendromlu Bebekler

Yazan: Karen Stray-Gundersen  Çeviren: Bala Toprak

Konu: Down Sendromlu Bebekler ailelerin yüzleştiği konulara mercek tutuyor; doğum öncesi testler, erken müdahale, yasal ve tıbbi konular ve kaynaklar konusunda güncel bilgiler sunuyor. Çocuğunuzun iyiliği, sağlığı ve mutluluğu açısından her konuda yol gösterici, eksiksiz bir rehber olan Down Sendromlu Bebekler şefkatli yaklaşımı ile ailelerin ve uzmanların kaynak kitabı olacak. 

 

Kitap Adı: Down Sendromlu Çocuklarda Motor Gelişimi ve Müdahalesi

Yazan: Peter E.M. Lauteslager, PhD   Çeviren: Bala Toprak  Editörler:  Prof.Dr. H. Serap İnal - Prof. Dr. Mine Uyanık - Yrd.Doç.Dr. Ela Tarakçı - Doç. Dr. Şule Demirbaş - Doç.Dr. Ekin Akalan - Doç.Dr. Ali Kitiş - Fizyoterapist Bedia Deringöl 

Konu: Tamamen Down Sendromlu çocukların özel motor gelişimleri ve ihtiyaçları gözönüne alınarak oluşturulmuş bir test yöntemi ve akademik çalışma sonucunda hazırlanmış bilimsel bir metod olan BMS anlatılmaktadır.  Online olarak indirebilirsiniz.

 

Kitap Adı: Down Sendromlu Çocuklarda Erken İletişim Becerileri

Yazan: Prof. Dr. Libby Kumin, CC-SLP    Çeviren: Bala Toprak  

Konu: Dünya çapında tanınan bir uzman olan Konuşma ve Dil Bozuklukları ve Odyoloji profesörü ve Klinik Yeterlilik Sertifikası’na sahip (CCC-SLP) Prof. Dr. Libby Kumin kırk yılı aşkın kariyerini Down sendromlu çocukların iletişim ve konuşma becerilerini geliştirmeye adamıştır. Bu kitabında ebeveynlere, çocuklarının konuşma ve dil gelişimini doğumdan altı yaşa kadar olan dönemde ya da çocukları 2 ile 3 kelimelik cümleler kurabilir hale gelene kadar nasıl destekleyip takviye edebileceklerini anlatıyor. Bu kitap sayesinde, ebeveynler ve öğretmenler işitme kaybı, anlaşılabilirlik sorunları, oral motor hareketlerde zorlanma, genel olarak yavaş gelişim gösterme gibi tipik sorunlar üzerine ne şekilde eğilebileceklerini ve bunları nasıl ele alabileceklerini öğrenecekler. Konuşma ve dile dair en önemli kavramlar, beceriler ve en uygun eğitim yaklaşımları gerçek hayattan örneklerle açıklanırken, verilen çok sayıda aktivite önerisi size öğrendiklerinizi evde ve okulda uygulama imkanı sunacak.  

 

Kitap Adı: Kardeşim Benim

Yazan: Fulya Ekmen, CC-SLP    Çizen: Zeynep Özatalay  

Konu: Kardeşinin Down sendromlu olduğunu çocuğunuza nasıl açıklarsınız? Kendisi de Down sendromlu bir çocuk annesi olan yazar Fulya Ekmen bu sorunun cevabını yumuşak ama gerçekçi bir dille veriyor. Sekiz yaşındaki Cem, iki sene önce doğan kardeşinin Down sendromlu oluşunun hayatında neleri değiştirdiğini pozitif ve sevecen bir dille anlatırken, bizleri renkli dünyasına davet ediyor, bu dünyayı keşfetmemizi sağlıyor.

 

Kitap Adı: Benim Down Sendromlu Bir Kardeşim Var

Yazan: Özlem Türker Eruygur, CC-SLP    Çizen: Eda İyikalender

Konu: Bu hikaye, geleceğimizin yetişkinleri olacak çocuklarımıza farklı bir dünyanın kapısını aralıyor. Heyecanla ağabey olmayı bekleyen küçük bir çocuğun, yenidoğan Down sendromlu kardeşiyle ilk karşılaşması, onu kabullenişi vearkadaşlarını kendi yöntemiyle Down sendromu konusununda bilgilendirmesini konu alan hikaye; çocuklarımızı engelli bireyleri tanıma konusunda bilinçlendirirken, aynı zamanda bu özel bireylere nasıl yaklaşmamız gerektiğini de öğretiyor.

 

Kitap Adı: Down Sendromu Çocuklara Bedenlerini, Sınırlarını ve Cinselliği Öğretmek

Yazan: Terri Couwenhoven, M.S.  Çeviren: Funda Sezer

Konu: Anne ve babalar üç yaşındaki çocuklarının poposunu göstermesini veya servis şoförünü kucaklamasını sevimli bulabilirler. Ancak çocukları ergenlik dönemine girdiğinde ve mahremiyetle ilgili görgü kurallarını henüz öğrenmemiş olduğunda, bu apayrı bir konu haline gelir. Sertifikalı bir cinsellik eğitmeni ve aynı zamanda Down sendromlu bir çocuk annesi olan Terri Couwenhoven aileleri ileriyi düşünerek hareket etmeye; çocuklar ve gençlerle bedenleri, mahremiyet, cinsellik, ilişkiler ve istrismarı önlemek üzerine doğrudan ve açıkça konuşmaya teşvik ediyor. “Down Sendromlu Çocuklara Bedenlerini, Sınırlarını ve Cinselliği Öğretmek” hem aileler hem de uzmanlar için çok önemli bir rehber.  

 

Kitap Adı: Engellilik ve İstihdam: Bütünleşme Yolunda İş Koçu Destekli İstihdam Modeli 

Yazan: Down Sendromu Derneği - Av. Refika Elif Kaynak, Psk. Selver Yolsever, Fulya Ekmen 

Konu: Bu kitapta, Down sendromlu ve diğer zihinsel engelli bireylerin istihdamında dünyada başarısı kanıtlanmış “İş Koçu Destekli İstihdam Modeli”nin Türkiye’de ilk ve tek olarak DSD tarafından 2012 yılından beri uygulanan programı ve uygulama örnekleri sunulmaktadır. Kitap içeriğinde saha çalışmaları ve Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Zihin Engellilerin Eğitimi Anabilim Dalı’nın yol göstericiliğinde hazırlanan anket ve değerlendirmeler yer almakta; uluslararası ve ulusal mevzuattaki istihdama yönelik düzenlemelerin kapsamlı tespiti, yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri detaylı olarak sunulmaktadır. Çalışanların, ailelerinin ve iş yerlerindeki müdürlerinin görüşlerine yer verilen son bölümde ise programın etkinliği hakkında daha somut bir resim sunmak amaçlanmıştır.

 

Kitap Adı: Özel Gereksinimli Bireyler İş Yaşamında

Yazan: AIPD - Associazione Italiana Persone Down Onlus, Alessandra Buzzelli, Monica Berarducci, Carlotta Leonori

Konu: Down Sendromu Derneği tarafından çevirilip yayına hazırlanan ve AIPD – İtalya Down Sendromu Derneği’nin İş Koçu Destekli İstihdam Programı çalışmalarını paylaşan bu yayının amacı özel gereksinimli bireylerin mesleki bütünleştirmeleri için etkili bir rehber sunmaktır.

Tüm yayınlarımıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.


ÖLÜMÜ ANLATABİLMEK

Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Kuloğlu Türker çocuklarımıza ölümü anlatabilmek için faydalanacağımız kitapları bizim için derledi. Ailelerimize faydalı olmasını diliyoruz.

4-7 Yaş dönemi için kitap önerileri

Kitap Adı: Yaşlı Fil ve Lir Kuşu

Yazan: Mahmut Yılmaz

Yayınevi: Eğiten Kitap

Konu: Yaşlı Fil ve Lir Kuşu, her ilkbaharda buluşan iki iyi arkadaştır. Yeniden buluştukları bir yıl, Yaşlı Fil artık çok yaşlandığını ve hayatının sona ereceğini söyler. Lir Kuşu, arkadaşını yalnız bırakmaz ve Yaşlı Fil’in ölmek için seçtiği yere kadar onunla birlikte gider. Birlikte, geçmişten ve ne kadar güzel bir arkadaşlıkları olduğundan söz ederler. Yolculuğun sonunda, Yaşlı Fil arkadaşına teşekkür eder, yavaşça yere çöker ve ölür. Lir Kuşu çok üzülür, bir papatyayı Yaşlı Fil’in bedeni üzerine bırakarak, diğer arkadaşlarına haber vermek üzere geri döner. Birlikte Yaşlı Fil’in çok sevdiği bir oyunu oynarlar. Her yıl ilkbahar olup oraya geri döndüklerinde, Yaşlı Fil’in mezarını ziyarete gider ve onu sevgiyle anarlar.

 

Kitap Adı: Elveda Bay Muffin

Yazan: Ulf Nilsson,

Çeviren: Ali Arda

Yayınevi: Kanat Çocuk

Konu: Bir kobay fare (Guinea pig) olan Bay Muffin, artık yaşlanmıştır. Kendisini seven bir ailenin yanında, mavi kartondan bir evde, çok güzel bir hayat yaşamıştır. Burnunu arı soktuğu için ölen karısı, zaman içinde evden ayrılıp kendi hayatlarını kuran 6 çocuğu ile eğlenceli bir yaşamı olmuştur. Artık daha çok evinde oturup, geçmiş yaşantısını düşünmektedir. Bir sabah karnı çok ağrır. Birlikte yaşadığı aile veteriner çağırır ancak veteriner Bay Muffin için pek umut olmadığını söyler. Bir gün sonra Bay Muffin ölür. Ardından çok gözyaşı dökülür. En sevdiği çiçekler ve eşyalarla birlikte gömülür.

 

Kitap Adı: Ördek, Ölüm ve Lale

Yazar: Wolf Erlbruch

Çeviren: Bahar Siber

Yayınevi: İletişim

Konu: Günlerden bir gün, Ördek izlendiğini fark eder. Kendisini takip edene, kim olduğunu ve neden kendisini izlediğini sorar. Ölüm, kim olduğunu açıklar ve sonunda fark edilmiş olmaktan mutlu olduğunu ifade eder. Ördek önce korkar. Oysa Ölüm, “ne olur ne olmaz diye”, doğduğundan beri zaten Ördek’in yanındadır. Ördek, biraz sohbet edince, Ölüm’ün o kadar da fena biri olmadığına karar verir. Sonraki günlerde arkadaş olurlar, birlikte zaman geçirirler. Ölümden ve yaşamdan konuşurlar. Bir gün, ömründe ilk defa üşüdüğünü hisseder Ördek. Artık hazırdır. Yere uzanır, artık nefes almıyordur. Ölüm, Ördek’in cansız bedenini dikkatle nehre taşır. Onu suya yatırır. Hiç yanından ayırmadığı laleyi, Ördek’in göğsüne bırakır ve onu hafifçe suyun üzerinde iter.

 

Kitap Adı: Dedemi Özlüyorum

Yazan: Gülçin Alpöge

Yayınevi: KÖK Yayıncılık

Konu: Dedesini yeni kaybeden Ali, bu konuda annesi ile sohbet eder. Dedesinden, birlikte yaptıkları şeylerden, paylaşımlarından söz ederler. Ali anlattıkça, dedesi yanındaymış gibi gelir, rahatlar. Anıları sayesinde, dedesini içinde yaşatabileceğini anlar.

 

Kitap Adı: Seni Özlüyorum

Yazan: Pat Thomas

Çeviren: Özlem Mumcuoğlu

Yayınevi: Erdem Yayınları

Konu: Ölüm temasını, çocuklara anlatmak üzere hazırlanmış olan bir kitap. Çocuklara basit ve gerçekçi bir biçimde ölümün ne olduğu, insanların hangi duyguları yaşayabilecekleri ile ilgili bilgiler verir. Kitabın sonunda yer alan etkinlik önerileri, yas sürecindeki çocuğuna yardımcı olmayı isteyen aileler için öneriler sunar.


8-10 Yaş dönemi için kitap önerileri

Kitap Adı: Pollyanna

Yazan: Eleanor H. Porter

Çeviren: Cevdet Serbest

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Konu: Annesini küçük yaşta kaybeden Pollyanna, birkaç yıl sonra babasının da ölmesi üzerine, teyzesinin yanına gönderilir. Teyzesi iyi bir kadın olmasına karşın, biraz katıdır.

Küçük kıza bakmanın görevi olduğunu düşünür ama ihtiyacı olan ilgi ve sevgiyi veremez. Ancak Pollyanna'nın neşeli mizacı ve olaylara olumlu yönden bakma çabası, çevresindekileri de etkiler.

 

Kitap Adı:Islık Çalabilir misin Johanna?

Yazan: Ulp Stark

Çeviren: Ali Arda

Yayınevi: İthaki Yayınları

Konu: Onu sevecek, pasta alacak, ıslık çalmayı öğretecek ve arada bir de harçlık verecek bir dedesi olsun isteyen Berra, arkadaşının da yardımıyla huzurevinde yaşayan bir dede bulur kendisine. Mutludur. Ancak bir süre sonra, yine huzurevine dedesini ziyarete gittiği bir gün, dedesinin odasını boş bulur.

 

Kitap Adı: Yaşam ve Ölüm (Çıtır Çıtır Felsefe Serisi)

Yazan: Brigitte Labbe, Michel Puech

Çeviren: Azade Aslan

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Konu: Yaşamı, dünyanın işleyişini ve ölümü, temel kavramlarla ve farklı bakış açılarıyla anlatan, doğru sorular sorarak düşündüren, gerçek yaşamdan öykülerle dolu, keyifli ve öğretici bir kitap.

 

Kitap Adı: Sıcak Çikolatalı Yolculuklar, Horoz Adam ve Korsan, Vanilya Kokulu Mektuplar, Az Buçuk Teo

Yazan: Sevim Ak

Yayınevi: Can Çocuk

Konu: Her biri farklı konulara sahip olan romanlarda ölüm, sevilen kişilerin kaybı ve yaşantıları etkileme biçimleri, çocuk okuyucuya yaşamın bir parçası olarak sezdirilir, doğrudan ana tema olarak ortaya konmaz.


11-14 Yaş dönemi için kitap önerileri

Kitap Adı: Kaplanın Çıkışı

Yazan: Kate DiCamillo

Çeviren: Koray Barış İncitmez

Yayınevi: Arkadaş Çocuk

Konu: Annesini kaybeden Rob, babasının bu acı verici olayla ilgili konuşmak ve çevrenin sorularını artık cevaplamak istememesi nedeniyle, farklı bir şehre taşınır.  Annesinin ölümü ile ilgili duygularını ve yaşamında ona üzücü gelen tüm duyguları, aklındaki bavula kilitler. Ancak o duygularını kilitli tuttukça, vücudu tepki ermeye devam eder. Yeni bir ortamda, yeni arkadaşları ve yeni yaşam biçiminden de, hiç mutlu değildir. O şehre yeni taşınan Sistine ile iyi anlaşırlar. Yaşadığı motelin arkasındaki bir kafeste bulunan bir Kaplan’ı serbest bırakmak, her iki çocuk için de önem kazanır.  Kaplan’ın kafesten çıkışı, istemedikleri bir şekilde sonuçlanır. Kaplan’ın çıkışı, aynı zamanda Rob’un duygularının bavuldan çıkışı anlamına da gelecektir.

 

Kitap Adı: Ölümün Olmadığı Köy

Yazan: Nusret Yılmazer

Yayınevi: Sis Yayıncılık

Konu: İnsanların içine düştüğü açmazlardan nasıl kurtulduklarını anlatan öykülerle dolu bir kitap. Kitaptaki iki öykü, “Ölümün Olmadığı Köy” ve “Ölümden Kaçan Adam”, çocukların ölüme yönelik düşünme, konuşma, paylaşma yönlerini güçlendirici etkilere sahip.

 

Kitap Adı: Sonsuza Kadar Yaşamanın Yolları

Yazan: Sally Nicholls

Çeviren: Nursel Yıldız

Yayınevi: Tudem

Konu: Lösemi hastası olan 11 yaşındaki Sam, ölümle ilgili gerçekleri merak eder. Zorlu tedavi süreci içinde ailesi, arkadaşları, sağlık personeli ile ilişkisini, sevgi dolu biçimde devam ettirir. Tedavinin işe yaramadığını ve ölecek olduğunu bilir. Ölmeden önce yapmak istediği şeyler ve bulmak istediği cevaplar vardır. Bunlar için planlar yapar, araştırır ve gerçekleştirmek için çaba harcar.

 

Kitap Adı: Johnny ve Ölüler

Yazan: Terry Pratchett

Çeviren: Niran Elçi

Yayınevi: Tudem

Konu: Johnny Maxwell 12 yaşına geldiğinde, nedenini anlamadığı bir şekilde ölüleri görmeye başlar. Bu özelliği nedeniyle, yaşadığı kasabanın tarihi mezarlığının belediye tarafından yıkılmasına ve üzerine bina yapılmasına engel olur. Bu heyecanlı süreçte, çok yakın arkadaşları ve mezarlıktaki ölüler ona yardımcı olurlar. Yaşadığı maceralar ve ölülerden öğrendikleri ile, yaşamanın değerini ve ölümün ne demek olduğunu daha iyi anlar.

 

Kitap Adı: Şarkını Denizlere Söyle

Yazan: Sevim Ak

Yayınevi: Can çocuk

Konu: Turizm Meslek Lisesi öğrencisi Tan, yaz günlerini deniz kıyısındaki bir motelde çalışarak geçirir. Bir gece sahilde aşçı yamağı arkadaşına, çocukluk günlerini anlatır. Tan, babasının ölümüne tanık olmuştur. Onun cansız bedenini görünce, büyük bir sarsıntı yaşar.

 

Kitap Adı: Pembe Kızın Ölümü

Yazan: Üzeyir Gündüz

Yayınevi: Küçük Ev

Konu: Kara Murat, daha 14 yaşındayken, bir hastalık nedeniyle babasını kaybeder. Babasının defin işlemleri ile ilgili süreci, başından sonuna kadar izler.

 

Kitap Adı: Fadiş

Yazan: Gülten Dayıoğlu

Yayınevi: Altın Kitaplar

Konu: Fadiş, küçük yaşlarından itibaren babasını, ağabeyini, çok yakın ilişkisi olan ninesini kaybeder. Ninesinin kaybını olaya tanık olarak yaşayan Fadiş için, bu başa çıkılması oldukça zor bir durumdur.

 

Kitap Adı: Annemin Kelimeleri

Yazan: Sarah Weeks

Çeviren: Elif Ersavcı

Yayınevi: Can Çocuk

Konu: Zihinsel yetersizliği olan annesinin dışında ailesinden hiç kimseyi tanımayan 12 yaşındaki Heidi, onları çok seven ve sahiplenen komşularının sayesinde güvenle büyür. Geçmişiyle ilgili bilgileri öğrenmek için uzun bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk sırasında, kendisine bakan komşusu ile birlikte bıraktığı annesinin öldüğünü öğrenir.Heidi, annesi ile sevgi üzerine kurulu ilişkileri ve uzun bir süre onu yalnız bırakmış olmanın verdiği suçluluk duygusu nedeniyle alt üst olur.


15-18 Yaş dönemi için kitap önerileri

Kitap Adı: Ben Ölmeden Önce

Yazan: Jenny Downham

Çeviren: Ebru Yalçın

Yayınevi: Tudem

Konu: 16 yaşındaki Tessa, kanser hastasıdır ve bağışıklık sistemi hızla çökmektedir. Herkesin ölmek zorunda olduğunu ve geriye sadece birkaç aylık ömrü kaldığını biliyordur. Özellikle babasının desteği ile, yaşam mücadelesine devam eder. Gittikçe daha sık görüşmeye başladığı annesi, arada tartıştığı ama çok sevdiği kardeşi, çok yakın bir sınıf arkadaşı, bu süreçte en yakın destekleridir. Tessa, ölmeden önce, yapmak istediği 10 şeyi listeler. Listenin birinci maddesi aşktır.

 

Kitap Adı: Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş

Yazan: Jose Saramago

Çeviren: Mehmet Necati Kutlu

Yayınevi: Kırmızıkedi

Konu: Adı bilinmeyen bir ülkede, dünya kuruldu kurulalı görülmemiş bir olay gerçekleşir; Ölüm, o güne kadar yerine getirdiği görevinden vazgeçer ve hiç kimse ölmez. Bir anda ülkeye dalga dalga yayılan sevinç, çok geçmeden yerini hayal kırıklığı ve kaosa bırakır.