20.00 - 21.30 - Aile +1 - Çocuğunuzun destek, eğitim, rehabilitasyon, bakım ve tedavi ihtiyaçlarını doğru şekilde tanımlama yöntemi ICF nedir? (Aile/uzman) | Türkiye Down Sendromu Derneği

20.00 - 21.30 - Aile +1 - Çocuğunuzun destek, eğitim, rehabilitasyon, bakım ve tedavi ihtiyaçlarını doğru şekilde tanımlama yöntemi ICF nedir? (Aile/uzman)

Eğitmen: D. Melek Er Sabuncuoğlu, Ph. D. - CV için tıklayın!

Moderatör: Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen

Saat: 20.00 - 21.30

Açıklama: Çocuğunuzun destek, eğitim, rehabilitasyon, bakım ve tedavi ihtiyaçlarını doğru şekilde tanımlama yöntemi ICF nedir?

Ön hazırlık: Yayına katılmadan önce ICF aile dostu bilgilendirme kitapçığını lütfen okuyun! Okumak için buraya tıklayın.

Ön kayıt: Kayıt olmak için buraya tıklayarak formu doldurun!

Yayın linki: https://us02web.zoom.us/j/4664863731 - Telefon ya da tablet üzerinden girenler için ID numarası soracaktır. 4664863731 numarasını yazarak giriş yapabilirsiniz. Oda yayın saatinden önce açılmamaktadır.

ZOOM uygulamasını nasıl kullanacaksın? : ZOOM uygulamasını nasıl indirip kullanmaya başlacağınızı öğrenmek için buraya tıklayın!

Önemli not: Toplantılar daha sonra derneğimizin kanallarından yayınlanmak üzere kaydedilmektedir. Görüntünüzün ve sesinizin kayıtlarda yer almasını istemiyorsanız lütfen kamera ve sesinizi uygulama üzerinden kapatmayı unutmayın. KVKK bilgilendirmesini okumak için linke tıklayın!

ICF HAKKINDA:

İşlevsellik, Yeti Yitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması (ICF), sizin ve ilgili uzmanların, çocuğunuzun olası gelişimsel problemi ile ilgili müdahaleleri daha kolay planlayıp daha iyi koordine etmesine yardımcı olan bir sistemdir.

Bu sistemi kullanmayı öğrendiğinizde, çocuğunuzun gelişimini destekleyen planlara daha etkili katkı verebilir, kaygılarınızı ve önerilerinizi uzmanlarla eşit seviyede tartışabilirsiniz.

Uzmanların ortak olarak kullandığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulan 2 sistem vardır.

  • tedavi ihtiyaçlarını doğru şekilde tanımlayabilen, adı kısaca ICF olan sistemdir. ICF'yi öğrenmeniz gerekir. Bunu öğrendiğinizde çocuğunuzun özelliklerini daha detaylı tanımlayabilirsiniz. Böylece hekim, fizyoterapist, konuşma terapisti, çocuk gelişimci veya öğretmene çocuğunuz hakkındaki bilgileri en doğru şekilde aktarabilir ve onların öneri ve tedavi planlarını da daha doğru şekilde anlayabilirsiniz.

Kısaca, ICF ile çocuğunuza destek veren tüm ekip birbirini doğru bir şekilde anlayabilecektir.

Siz ebeveynler için hazırlanan bu rehber çocuklarınızla ilgilenen farklı uzmanların (hekim, çocuk gelişimci, özel eğitim öğretmeni, okul psikolojik danışmanları vb.) size verdikleri bilgileri kolaylıkla anlamanızı sağlayacaktır. Bu rehber ile siz de çocuğunuzun ihtiyaçlarını ve tespit ettiğiniz durumları uzmanlara doğru şekilde iletebileceksiniz.

Kısaca bu rehber çocuğunuzla ilgilenen uzmanlarla karşılıklı olarak birbirinizi daha iyi anlamanız için “ortak bir dil” oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.

Amaç nedir?

Amaç, sizin uzmanlar tarafından, ekibin bir parçası olarak kabul edilmenizi kolaylaştırmaktır. Çocuğunuzun destek ve tedavi hedeflerini ICF'yi kullanarak ortak dilde tanımlayabilmenizi sağlamaktır. Böylece, ekibin tüm üyeleri çocuğunuza yönelik ortak çaba gösterebilir ve çocuğunuz için en iyi öğrenme, destek, tedavi fırsatlarını ortaklaşa oluşturabilirler.

Rehberi incelemek ve ICF hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.